Generációváltás az olasz baloldalon

Firenze népszerű polgármesterét, Matteo Renzit választották az olasz balközép Demokrata Párt (PD) új főtitkárává vasárnap. Közel hárommillióan adták le voksukat, ugyanis a PD tagjai mellett szimpatizánsok is szavazhattak. A 38 éves, tehát az új generációt képviselő, egyben a politikában gyökeres változásokat sürgető Renzi a voksok 68 százalékát szerezte meg. Renzi a Pierluigi Bersanit májusban leváltó Guglielmo Epifanit követi a főtitkári székben, s mostani megválasztásával egyben a párt kormányfőjelöltje is lesz, ami akkor válna aktuálissá, ha a PD-s Enrico Letta vezette jelenlegi koalíciós kabinetnek be kellene dobnia a törülközőt. Renzi a kormány megmaradását a saját programjában szereplő feltételekhez kötötte. Letta hétfőn mindenesetre úgy nyilatkozott, hogy az új főtitkárral együtt kíván dolgozni.

Renzi még a vasárnapi választásokat megelőzően Firenzében mondott beszédében a Demokrata Párt és egyben az itáliai belpolitika teljes megújulását hirdette meg. „Nincsen több alibi! Azonnal neki kell fognunk a munkának: hétfő reggeltől a PD-ben új történet kezdődik!” – jelentette ki. Győzelmének ismeretében pedig úgy fogalmazott, hogy mostantól egy új generáció van soron, amikor is „az olasz baloldal posztkommunista vezetőrétegét nyugdíjba küldjük”. Helyükbe azok lépnek, akik a berlini fal leomlásakor voltak általános iskolások, azok, akik „az egykori politika pártok árvái” – idézte szavait az MTI. „A szereplők cseréje azonban nem jelent átállást más oldalra” – mondta, s a mai baloldaliságot úgy határozta meg: igazságos adópolitikát folytatni, szolidárisnak lenni a szegényekkel és maga mellé állítani a szakszervezeteket.

A PD új főtitkára egyébként a kereszténydemokrata Margherita pártban kezdte politikai pályafutását. Jogi végzettségű, a politikai kultúra és az adminisztráció témájára szakosodott. Már a balközép színeiben lett 2009-től Firenze polgármestere. Egy későbbi közvélemény-kutatás őt hozta ki Itália legjobb városvezetőjének. Ezt egyebek között Firenze történelmi részeinek védelmével, sétálóutcák és terek elrendelésével, a központból a benzines és dízelautók kitiltásával érte el. Nevéhez fűződik az Itália és a PD jövőjéről szervezett tudományos tanácskozás, az úgynevezett Big Bang megszervezése is. Személye a Demokrata Pártban nemcsak azért megosztó, mert –a La Repubblica szavaival – „kívülről jött”, s a régi vezetőket bírálja, hanem mert sokak szerint a korábbi főtitkárokhoz képest inkább a közép felé húz.

Lendületét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy nem várta meg, amíg a párt országos gyűlése kikiáltsa főtitkárrá, hanem hétfőn Rómában már ki is nevezte 12 tagú titkárságát, amelyben hét nő kapott helyet. Hangoztatta, hogy pártja a választási reformnak biztosít elsőbbséget, nem tagadva: ő főtitkárként azt szeretné, ha csökkentenék a politika, így a parlament költségeit is, ezért akár egykamarás ház is szóba jöhet. Csak részben kerülte meg a kérdést, hogy a jövőben akkor két tisztsége is lesz? Válasza: „Nehéz lesz a PD főtitkárának lenni, de igyekszem majd a legjobb módon ellátni.”

Közben Olaszország több városában is akadozott a közlekedés, leállt az áruszállítás a kamionosok vasárnap este kezdett és hétfőn folytatódott munkabeszüntetése miatt, amelyhez kereskedők is csatlakoztak. Így például Torino központjában üzletek, piacok sem nyitottak ki. A sztrájkolók a Letta-kormány gazdasági megszorításai ellen tiltakoznak. A rendőrség próbálta biztosítani az autópályákat, vasútvonalakat, nehogy a kamionosok blokádja megbénítsa a forgalmat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.