Enged a párt a pórázon
Mint a pekingi állami média utólag, pénteken közölte egy pártdokumentum alapján: az igazságügyi reform keretében határoztak a munkatábori átnevelés felszámolásáról. Ez – ha a gyakorlatba is ültetik – százezreket, elsősorban antiszociálisnak tartott személyeket kímélhet meg e bánásmódtól. A Xinhua hivatalos hírügynökség szerint a lépést az „emberi jogok javításával” is indokolják.
A KKP fokozatosan csökkenteni kívánja a halálbüntetésre ítéltek számát. A hivatalos adatok nem ismeretesek, de az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet becslése szerint 2012-ben ezreket végeztek ki a mintegy 1,3 milliárd lakosú országban, amely ezzel vezeti a halálbüntetés globális listáját is. Ahogy harminc éve a „négyek bandája” esetében is volt rá példa, elméletileg a politikusokat is a legsúlyosabb büntetéssel sújthatják.
De, mint az idén Bo Xilai vidéki párttitkár esetében is történt, végül életfogytiglannal megúszta, miután vesztegetésért, sikkasztásért és hatalommal való visszaélésért elmarasztalták a korábban szépreményű politikust. Szintén hangulatjavító intézkedésnek könyvelhető el, hogy, mint a Kínai Nemzetközi Rádió jelentette, a KKP elkötelezett a büntetésüket letöltött elítéltek jobb társadalmi integrációja, továbbá a kínzással, bántalmazással kicsikart vallomások gyakorlatának felszámolása mellett.
Erősítenék a jogsegélyszolgálatot, a bíróságok fellépnének a törvénytelenül szerzett büntetőjogi bizonyítékok felhasználhatóságával szemben, állítják. A központi bizottság plenáris ülését követő visszhangokat értékelve az MTI azt írta Pekingből: egyes kínai és külföldi elemzők szerint korai az öröm, mások pedig azt hangsúlyozzák, ezúttal is a lassú fokozatosság fogja jellemezni a központi akarat végrehajtását. A frissen bejelentett lépések az igazságügy mellett a családpolitikát is érintik.
Ennek értelmében a kínai államhatalom tovább lazít a házaspároktól eddig is nagy áldozatot követelt egykepolitikán, amely a becslések szerint több százmillió gyerek születését akadályozta meg az elmúlt évtizedekben, és így elejét vette a kezelhetetlen népességrobbanásnak. Bizonyos kivételek mellett általában családonként egy gyerek születését engedélyezték az 1970-es években bevezetett gyakorlat értelmében. A vidékieknek két gyerekük is lehetett, ha az elsőszülött leánygyermek.
Később azzal enyhítették a gyakorlatot, hogy két gyerekkel számolhattak mindazon szülők, akik mindketten egykék maguk is. A mostani bejelentés szerint már elég, ha a házaspár egyik tagjának nem volt testvére. Mint már a párt plénum előtt ismertté vált, kiküszöbölnék az úgynevezett hukou-rendszer, a kínai röghöz kötés egyes visszásságait is. Ezzel javítanának a falusi migránsok millióinak helyzetén: jelenleg hiába vándorolnak be a városokba, nem élveznek a helybeliekkel azonos jogokat.