Sokszínű család hódítja meg New Yorkot
Sokkal esélyesebbnek tartott párttársai néhány napja feladták a küzdelmet, így ha lesz is második forduló, ez csak formalitás lesz. A legújabb közvélemény-kutatások szerint majdhogynem csoda kellene ahhoz, hogy a republikánus jelölt, Joe Lhota behozza lemaradását. A Quinnipiac Egyetem csütörtöki felmérése szerint a november 5-i polgármester-választáson De Blasio a választók 66 százalékának támogatására számíthat, míg Lhota csupán 25 százalékra.
Néhány hete még a demokrata jelöltaspiránsok többsége sokkal esélyesebbnek tűnt, mint a jelenleg a város jogvédőjeként, ombudsmanjaként dolgozó, olasz-amerikai származású De Blasio. Christine Quinn sokáig vezette a népszerűségi listákat, ám kiderült: New York változást akar a tizenkét éves, markáns Bloomberg-korszak után. Quinn pedig a jelenlegi polgármester közeli munkatársa, és kampányában az ő munkájának egyenes folytatását, továbbfejlesztését ígérte.
Bill Thompson, a város egykori számvivője, első számú pénzügyi vezetője is feladta a küzdelmet. A fekete politikus nem tudta megszerezni az afrikai-amerikaik támogatását, mint ahogy Quinn-nek sem sikerült megszereznie a népes melegközösség támogatását. (Quinn lehetett volna az első nyíltan leszbikus polgármester a városban.) Helyettük De Blasio „tarolt” szinte minden társadalmi csoportban. Bevált tehát az elsőre kockázatosnak tűnő taktika, amelynek a Bloomberg-korszakkal történő teljes szakítás a lényege.
A polgármesterjelölt szerint a milliárdos, a Wall Street-i pénzvilággal szoros kapcsolatokat ápoló jelenlegi polgármester is az oka annak, hogy az elmúlt tizenkét évben növekedtek a társadalmi különbségek a nyolcmilliós városban. A gyarapodó városban a jövedelem egyre nagyobb része áramlik a gazdagokhoz, és egyre kevesebb jut a szegényeknek. Erre utal De Blasio kampányának központi, Dickenstől kölcsönzött szófordulata, a „Két város meséje” is.
A kettészakadt város képével akar szakítani, és olyan New Yorkot ígér, ahol mindenkinek van helye, és ahol mindenki egyenlő esélyekkel indul. Ennek elősegítésére például az évi félmillió dollárnál többet keresőkre különadót vetne ki, amelyből minden gyerek számára biztosítaná az óvodai ellátást, azaz a megfelelő iskolai előkészítőt.
Emellett az összes jelölt közül ő az egyetlen, aki hevesen ellenzi azt a gyakorlatot, amelynek során rendőrök találomra bárkit megállíthatnak és átvizsgálhatnak, ellenőrizve, van-e nála fegyver. Michael Bloomberg szerint ez az intézkedés segített New Yorkot az Egyesült Államok egyik legbiztonságosabb városává tenni. Ám ellenzői szerint a hatóságok többségében a kisebbségekhez tartozó (fekete, latino) fiatal férfiakat állítanak meg, azaz a bőrszín alapján válogatnak.
De Blasio számára ez a gyakorlat egyáltalán nem elvont, hanem mindennapos kérdés, ami a sajtó szerint a „csodafegyverének” bizonyuló reklámfilmjéből is kiderült. Az alig másfél perces filmben egy hatalmas afrofrizurát viselő fekete tinédzser mesél arról, miért De Blasio a megfelelő ember a polgármesteri posztra, többek közt a fent leírt gyakorlat megszüntetése miatt is. Az utolsó mondatból derül ki: a Dante nevű fiú bizony De Blasio fia. (A Brooklynban élő jelölt felesége, Chirlane Mc-Cray író színes bőrű, ráadásul egészen a házasságáig leszbikusnak tartotta magát. 17 évesen nagy port kavart cikkével az Essence magazinban, amelyben a fekete közösségben akkoriban tabudöntögető módon nyilvánosságra hozta, hogy a saját neméhez vonzódik.)
A reklám után Dante de Blasio azonnal „sztár” lett, frizurájáról ódákat zengett a sajtó, és egy interjúban azt is elmondta: még az is lehet, hogy később ő is politikai pályára lép. A hirtelen jött népszerűség, a meglepetésgyőzelem és a liberális, demokrata többségű New York-iak számára elbűvölő család miatt most De Blasio a média kedvence. Ehhez még hozzáadódott Bill és Hillary Clinton nyilvános támogatása a hét közepén, így a politikus útja a polgármesteri szék felé egyelőre egyenesnek tűnik. Ez azt is jelenti, hogy a kilencvenes évek legeleje óta először demokrata politikus állhatna az egyébként a demokratákhoz húzó város élén. (Bloomberg először republikánus, majd független színekben győzött. Elődje, az 1994-ben beiktatott Rudy Giuliani is republikánus volt.)
Persze a republikánus jelölt, az 58 éves Joe Lhota minden eszközzel meg fogja próbálni megakadályozni ezt. Rudy Giuliani egykori republikánus polgármester helyettese (majd a New York-i közlekedési vállalat vezetője) most arra szólította fel esélyesebbnek látszó ellenfelét, De Blasiót, hogy az előre tervezett két vita helyett többször is álljon ki ellene. Azt kéri, menjenek el mind az öt nagy városrészbe, és ott a helyi lakossággal találkozva, előttük vitázzanak. „Két nagyon-nagyon különböző filozófiát képviselünk” – mondta Lhota a The New York Times szerint. A demokrata jelölt egyelőre nem mondott igent, de nem is zárkózott el a javaslattól.
A választókat meggyőzte De Blasio, aki igazságosabb várost ígér, de a washingtoni Politico figyelmeztet: a világ pénzügyi központjának számító város elitje máris felkapta a fejét, és attól fél, hogy a gazdagokra kirótt adó a vagyonosok kiáramlásához vezet majd. Ez a város összeomlásához, elszegényedéséhez vezethet. „Detroit lehet belőle” – mondta egy republikánus politikus a The New Yorker magazinnak az évtizedek óta küszködő, néhány hónapja csődöt jelentő egykori iparvárosra utalva.