Ultimátumot kapott Aszad

Váratlan megoldási javaslattal állt elő a nemzetközi diplomácia a szíriai válság megoldása érdekében. A felvetés lényege, hogy Szíria helyezze nemzetközi ellenőrzés alá vegyi fegyvereit. Szergej Lavrov közölte ezt Valíd al-Moallem szíriai külügyminiszterrel, azzal, hogy Moszkva gyors és pozitív választ vár tőle. Moallem üdvözölte a kezdeményezést, de nem bocsátkozott részletekbe.

John Kerry amerikai külügyminiszter eközben Londonban azt mondta a brit kollégájával, William Hague-gel közös sajtótájékoztatón – az újságírói kérdésre, hogy Bassár el-Aszad elnök tehet-e még bármit a katonai csapás megelőzésére –, ehhez az szükséges, hogy a szíriai kormány vegyifegyver-arzenáljának „minden egyes darabját” beszolgáltassa a nemzetközi közösségnek „a következő egy hétben”, lehetővé téve a teljes leltárt. Kerry hozzátette ugyanakkor: nem számít arra, hogy Aszad ezt megteszi, jelentette a távirati iroda.

Aszad nem tűnik békülékenynek: a CBS amerikai tévének adott interjúban leszögezte: egy amerikai támadás „közvetlen és közvetett következményekkel fog járni”. „Mindenre fel kell készülniük. Nem feltétlenül a (szíriai) kormány részéről. A szíriai kormány nem az egyetlen szereplő a térségben. Van több különböző fél, csoport és ideológia.” Mint mondta, nem zárható ki, hogy (valamelyik fél) vegyi fegyvert vet be, „ha a felkelők vagy a terroristák vagy valamilyen teljesen más csoport birtokol ilyet”. Aszad végig azzal érvelt, hogy egy esetleges amerikai csapás a terroristákat segítheti, nyílt támogatás lenne az iszlamista felkelők, köztük az al-Kaidához köthető csoportok számára. A szíriai elnök ismét közölte, hogy Washington nem tudott egyértelmű bizonyítékokat felmutatni arra vonatkozóan: ő áll az augusztus 21-én Damaszkusz környékén elkövetett gáztámadás mögött. „Nincs bizonyíték arra, hogy vegyi fegyvert alkalmaztam a népem ellen” – mondta, hozzátéve: ellenzi a tömegpusztító fegyverek, köztük a vegyi és nukleáris fegyverek bevetését. Kerry ellenben, aki európai körútján igyekszik támogatást szerezni a szíriai katonai beavatkozáshoz, elmondta: az Egyesült Államok a röppályák visszakövetése alapján megállapította, hogy a vegyi támadásban bevetett rakéták mindegyike a kormányhadsereg ellenőrizte területekről indult, és mind olyan térségben csapódott be, amelyet ellenzéki erők tartanak ellenőrzésük alatt. Ezt egy friss felmérés szerint, amely a CNN televízió számára készült, az amerikaiak négyötöde is osztja, nagy többségük mégsem szeretné, ha a törvényhozás megszavazná a katonai beavatkozást. Barack Obama elnök hétfőn hat tévéinterjúban, ma pedig televíziós beszédben próbálja maga mellé állítani a közvéleményt a katonai csapás ügyében, amelyről várhatóan a héten szavaz a szenátus.

A szíriai kormányerők ellen harcoló fegyveresek arra készülnek, hogy a kormány ellenőrzése alatt álló területről vegyi fegyveres csapást mérjenek Izrael ellen. Így nagyszabású provokációra kerülhet sor – írta a Russia Today saját forrásaira hivatkozva.

Brit–amerikai kapcsolatok – Cameron nem veszélyeztette a különleges viszonyt

Politikai nagyágyúk biztosították az elmúlt napokban a Szentpéterváron Vlagyimir Putyin szóvivője által jelentéktelen „kis szigetté” lefokozott Nagy-Britanniát arról, hogy a Szíria elleni katonai támadásban való részvétel elutasítása nem érinti az Egyesült Államokhoz fűződő „különleges viszonyát”. John Kerry amerikai külügyminiszter hétfői londoni sajtótájékoztatóján brit újságírók kérdésére továbbra is a nemzetközi együttműködés követendő példájaként állította be a brit–amerikai szövetséget, mely hozzájárul a béke, a stabilitás és a gazdasági növekedés megteremtéséhez, és „időnként” a zsarnokok elnyomó cselekedeteivel szembeni közös fellépésben is megnyilvánul. Politikai megfigyelők azonban kevéssé tartották diplomatikusnak Kerry minősítését, mely arra utalt, hogy a szigetországra nem lehet mindig számítani.

Máris beszállt a Winston Churchill által 1946-ban „speciálisnak” minősített kétoldalú viszony megmentésébe a Londonba alig két hete érkezett új amerikai nagykövet is. Matthew Barzun üzletember, Barack Obama egyik leghatékonyabb pénzfelhajtója, volt stockholmi misszióvezető furcsának és minden perspektívát nélkülözőnek minősítette azokat a megnyilvánulásokat, melyek „halottnak, sérültnek vagy kisebb jelentőségűnek” nyilvánították a kapcsolatot. A The Observer vasárnapi lapban napvilágot látott írásában Barzun megjegyzi: hiába fordulnak elő véleménykülönbségek, azok nem csorbítják a partnerség alapvető erejét.

A nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó amerikai Külkapcsolatok Tanácsa friss tanulmánya is megerősíti, hogy a parlamenti incidens nemhogy nem vetett véget a „különleges viszonynak”, hanem ellenkezőleg, „helyreállította” annak elvi alapokon álló pragmatizmusát. David Runciman szerint Tony Blair volt az egyetlen brit kormányfő a második világháború óta, aki „rabszolgaként” közelítette meg a bilaterális viszonyt.

Mindenki más addig támogatta az amerikai külpolitikát, amíg az a brit érdekeket szolgálta. Mindegyiküknek volt olyan pillanata, amikor csak saját hazája javát nézte. Így a munkáspárti Harold Wilson, amikor nem küldött brit csapatokat Vietnamba, vagy a konzervatív Edward Heath, aki Európa iránti vonzalmával magára haragította Richard Nixon elnököt. A cikk nagy elismeréssel adózik David Cameron előtt, aki a parlament döntésének tudomásulvételével „megváltoztatta a Fehér Ház gondolkodását”. „Bár Obama nem csak azért folyamodott a kongresszushoz, mert Cameron így cselekedett, de nehéz elhinni, hogy megtette volna, ha brit kollégája nem cselekedett volna így.” (R. Hahn Veronika)

William Hague és John Kerry Londonban
William Hague és John Kerry Londonban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.