Utolsó esély a békés megoldásra

Kezet rázott egymással a G20 országcsoport csütörtökön megkezdődött szentpétervári csúcsértekezletén a házigazda, Vlagyimir Putyin orosz elnök és amerikai kollégája, Barack Obama.

Ennél sokkal többre azonban nemigen lehet számítani a két vezetőt illetően: a Kreml közölte, hogy nem terveznek külön találkozót. Mint sajtóbeszámolókból kiderült, Putyin és Obama viszonya nem jó, elemzők szerint az orosz–amerikai kapcsolatok a hidegháború óta nem voltak olyan mélyponton, mint most. A Le Monde pénteki címlapja is a hidegháború kifejezéssel aposztrofálja az oroszországi találkozót. A Snowden-ügy és más kérdések mellett a szíriai beavatkozás is megosztja az intervenciót ellenző Moszkvát, valamint az azt tervező Washingtont.

A húr túlfeszítése túlságosan megterhelné a világ 19 vezető gazdaságát és az EU-t tömörítő együttműködési fórum csúcstalálkozóját. Mint az MTI jelentette, az orosz államfő azt javasolta: Szíria ügyét napirenden kívül, a késő esti lapzártánk után záruló munkavacsorán vitassák meg. Ezzel együtt a két politikusnak lesz lehetősége „így vagy úgy” külön is szót váltani a plenáris üléseken. Putyin kétoldalú találkozóinak listáján Xi Jinping kínai pártfőtitkár-államfő, Abe Sindzo japán miniszterelnök, valamint Enrico Letta olasz kormányfő szerepelt az első helyeken.

Mint arról a RAI beszámolt, utóbbi hangsúlyozta: a G20-csúcs az utolsó lehetőség, hogy politikai megoldást találjanak Szíriára. Letta utalt Ferenc pápa levelére is: a katolikus egyházfő békés megoldást sürgetett a G20-fórum résztvevőinél. Obama nem titkoltan szövetségeseket is toboroz Szentpéterváron a legkorábban a jövő hétre tervezett csapások előtt, amelyeket az augusztus 21-én Damaszkusznál elkövetett mérgesgáztámadásra hivatkozva indítanának.

Leginkább a franciákra és a törökökre számíthat. Nemzetközi támogatással a háta mögött a Fehér Ház dolga könnyebb a kongresszus meg győzésekor is; a szenátorok és a képviselők hétfőn térnek vissza Washingtonba a nyári szünetről. A szenátus külügyi bizottsága már jóváhagyta egy korlátozott csapásmérés tervét. A felsőház plénuma a jövő héten, a republikánus többségű képviselőház viszont várhatóan csak a szeptember 16-án kezdődő héten foglalkozik vele – írja a Foreign Policy.

Az EU-külügyminiszterek péntek–szombati vilniusi megbeszélésén a déli szomszédsággal kapcsolatos vitát (amelyen várhatóan részt vesz John Kerry amerikai külügyminiszter) vélhetően Szíria dominálja majd, áll a Külügyminisztérium lapunkhoz is eljuttatott közleményében. Ugyanakkor ahogy közeledik a tervezett beavatkozás időpontja, úgy jönnek felszínre az eddig inkább másodrendűként kezelt aggodalmak. A The New York Times csütörtöki címlapját egy videofelvétel részlete uralja: ezen lázadó fegyveresek láthatók hét, térdre kényszerített szíriai kormánykatona kivégzése előtt. A brutális leszámolás nyomán felújulnak az aggodalmak: megerősödhetnek a szélsőségesek, és ezt az intervenció még elő is segítheti.

A francia diplomácia ehhez képest ellenáramban halad. A nemzetközi közvéleményben vitatott gáztámadást értékelő, a titkosítás alól feloldott és diplomáciai csatornákon lapunkhoz is eljuttatott párizsi összegzésben az áll: „a támadást egyedül a szír rezsim rendelhette el és vezényelhette le”. A francia hírszerzés szerint „a szíriai ellenzék nem rendelkezik olyan kapacitással, amellyel véghez tudna vinni egy ilyen horderejű hadműveletet vegyi anyagokkal. A szíriai felkeléshez tartozó egyetlen csoport sem képes tárolni és felhasználni ezeket az anyagokat, főleg nem olyan mennyiségben, mint amekkorát augusztus 21-én Damaszkuszban használtak.”

Putyin és Obama kézfogása. Nem jó a viszony
Putyin és Obama kézfogása. Nem jó a viszony
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.