A bulvár skarlát betűi

A skarlát betűt, a házastársi hűtlenség bélyegét büszkén viselte Nathaniel Hawthorne regényének főhősnője. Ha nem is viselkedik olyan kihívóan, ahogy tette Hester Prynne a XVI. századi amerikai telepesvilágban, Nikolaus Blome homlokára és persze pályafutásába beleégett a négy piros betű. A legnagyobb német bulvárlap és a német politikai élet befolyásos szereplőjének számító Bild neve.

Blome a nyugatnémet sajtó történetének leglátványosabb váltására készül, olyasmire, amire eddig nem volt példa. Decembertől a tervek szerint ő lesz a német szeriőz (komoly) politikai újságírás egyik oszlopának tartott Der Spiegel hírmagazin főszerkesztő-helyettese. A váltás esetében azonban egyelőre még a feltételes mód az ajánlott. A Der Spiegel rovatvezetői hétfőn egy szerkesztőségi értekezleten úgy foglaltak állást, számukra elfogadhatatlan Blome személye. A határozatnak nincs jogi következménye, a „kitessékelés” a Der Spiegel gárdája és a most hivatalba lépett új főszerkesztő, Wolfgang Büchner között dúló hatalmi harc újabb állomása. Hogy e küzdelemnek mi lesz a kimenetele, egyelőre senki sem tudja, de az biztos, hogy viharos időszak elé néz a tekintélyes hamburgi hetilap.

Büchnert még április végén nevezték ki a Der Spiegel és Spiegel Online élére, s a döntés akkor tökéletes választásnak tűnt. Az új főnök 2001 és 2008 között az online szerkesztőségben dolgozott, sőt annak egyik vezetője is volt. Majd a legnagyobb német hírügynökség, a dpa élére került, s eredményesen alakította át a nehézkesen működő gépezetet. A Der Spiegelnél sem vár rá könnyebb feladat – jegyezte meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A nyomtatott változatnál meg kell találnia, hogy melyek azok a húzó címlaptörténetek, amelyek a kioszkban eladják a lapot – az elmúlt tizenöt évben a példányszám közel 17 százalékkal esett vissza. Az online kiadásban pedig eldöntendő, hogy hol húzódjon a határ az ingyenes és a fizetős tartalom között. Miközben a német digitális médiakínálatban óriási változások rajzolódnak ki. A Bildet kiadó Springer – ahogy arról lapunk is beszámolt – két napilapját és több magazinját eladta, s teljes erővel az internetes világra összpontosít. Az ősszel indul a Huffington Post német változata, amely egy teljesen új, az ingyen dolgoztatott bloggerekre épülő üzleti modellt akar meghonosítani a szövetségi köztársaságban – írta a FAZ.

Blome ugyan gyakori vendég a német televíziós vitaműsorokban, a Der Spiegelnél azonban vörös posztó a személye. Például azért, mert lekicsinylően hisztériakeltésnek nevezte a Der Spiegel egyik legnagyobb dobását, az Edward Snowden-féle kiszivárogtatások – a Merkel-kormányt kínos magyarázkodásokra kényszerítő – német vonatkozásait. A Bildnél a politikai kérdésekért felelős Blome vezényelte a csődtömegnek nevezett görögök elleni kampányt is. Azzal is sokakat magára haragított, hogy a bulvárlapban alaposan felfújta a Spiegel Online egyik külső munkatársának túszul ejtését, egyáltalán nem törődve azzal, hogy az újságíró élete forog kockán.

Büchner igazából nem indokolta meg, hogy miért Blomét akarja főszerkesztő-helyettesnek. Bulvárosítani akarja-e hetilapot, kurzusváltást akar-e, vagy egy önmagát konzervatív-liberálisként meghatározó személyt szeretne helyzetbe hozni? Ami biztos: Büchner azzal köszönt be régi-új munkahelyére, hogy szerinte az újságírók jobban teszik, ha szolgáltatóknak tekintik magukat. A nyomtatott változat pedig csak egy átmeneti technológia. Nem skarlát betűs.

A Der Spiegel székháza Hamburgban
A Der Spiegel székháza Hamburgban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.