Tagadta a korrupciót Bo Xilai
A 64 éves kegyvesztett politikus, akit kizártak a Kínai Kommunista Pártból és megfosztottak képviselői mandátumától is, csaknem másfél éve most először lépett a nyilvánosság elé. A felvételek tanúsága szerint bilincs nélkül, fehér ingben és kissé megtörve állt a bíróság elé, két egyenruhás között.
Bót, a 30 milliós Chongqing korábbi párttitkárát kenőpénz elfogadásával és hatalommal való visszaéléssel is vádolják. A vádirat szerint 2000-ben, amikor még Dalian északkeleti nagyváros párttitkára volt, egy épületfelújítási megbízásért cserébe több millió jüant (több mint százmillió forintot) kért felesége, Gu Kailai ügyvédi irodájának átutalva. Majd a következő évtizedben 22 millió jüant (mintegy 800 millió forintot) kapott vagy közvetlenül, vagy pedig családja révén két daliani üzletembertől a vádirat szerint. – Nem láttam tisztán – mentegetőzött most korábbi beismerő vallomását magyarázva és azt mintegy visszavonva. Az ügy tanúját, Tang Xiaolin daliani vállalkozót korrupt csalónak és veszett kutyának is nevezte, aki csak a bőrét akarja menteni. Ezért a kijelentésért a bíró megfeddte. Tagadta azt is, hogy húszmillió jüant fogadott volna el egy másik üzletembertől, Xu Mingtől.
A hatalommal való visszaélés vádja Neil Heywood brit üzletember csaknem két évvel ezelőtti meggyilkolásával kapcsolatos. Bót amiatt vonják felelősségre, hogy megpróbálta elsikálni a gyilkossági ügyet azt követően, hogy Wang Lijun, Chongqing párttitkára 2012 januárjában erről őt tájékoztatta, majd egy időre egy amerikai konzulátusra menekült. Később Wangot elítélték, ahogyan Bo feleségét, Gu Kailait is bűnösnek találták Heywood meggyilkolásában. Bo Xilai csütörtökön nevetségesnek nevezte a felfüggesztett halálbüntetésre, gyakorlatilag életfogytiglanra ítélt Gu írásos tanúvallomását, amelyet felolvastak a tárgyalóteremben.
A per pénteken folytatódik, a pekingi média jelentése szerint két napig tartanak a meghallgatások, ami azt valószínűsíti: szeptember elején születhet verdikt. Kína-szakértők úgy vélik, Bót valószínűleg hosszas börtönbüntetésre ítélik, bár elvileg akár ki is végezhetnék. A bukott pártvezetők sorsa általában a börtön, majd házi őrizet, illetve az e kettővel járó teljes hivatalos elfeledettség a világ legnépesebb országában. Az úgynevezett négyek bandájának egyik tagját, Jiang Qinget (Csiang Csinget) az sem mentette meg 1981-ben a felelősségre vonástól és az életfogytiglantól, hogy Mao Zedong (Mao Ce-tung) özvegye volt.
A KKP példát is akar statuálni a korrupció elleni harcban való erőteljes fellépéssel. A csütörtöki tárgyalásról a Kínai Nemzetközi Rádió honlapja visszafogottan ugyan, de beszámolt. Bo neve nemrég felbukkant a Xinhua hírügynökség egy, épp a korrupcióról szóló anyagában is.
A pert nem véletlenül helyezték a sokak körében népszerű Bo politikai hátországától jó messze. Egyes támogatói így is felbukkantak Jinanban, és tüntettek a bíróság épületénél. A rendbontást a karhatalom fokozott biztonsági intézkedésekkel igyekezett megakadályozni.