A Necas-kabinet pezsgős búcsúja
Premysl Sobotka, a prágai szenátus alelnöke ugyancsak szerdán felszólította a távozó kormányfőt és pártelnököt, hogy a kabinet bukását és a Polgári Demokrata Párt (ODS) támogatottságának drasztikus csökkenését okozó súlyos mulasztásaiért kérjen bocsánatot a tagságától és a cseh polgároktól. Erről az indítványról rövidesen tárgyal az ODS vezetősége.
Vratislav Mynár, a cseh elnöki hivatal vezetője bejelentette, hogy Jirí Rusnok szakértői kabinetjét valószínűleg jövő szerdán nevezi ki Milos Zeman államfő. Akkortól számított harminc napon belül kell majd bizalmat kérniük az alsóházban. A kormányalakítással megbízott miniszterelnök a Právo című napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy jövő májusig, a parlamenti választások időpontjáig szeretnének tevékenykedni. Elsősorban azért, hogy 2014-re jó költségvetést tudjanak kidolgozni és elfogadtatni. Elismerte, hogy jóval nehezebben halad a kormányalakítás, mint ahogy tervezte. Nem talált még megfelelő jelöltet a pénzügyi és a gazdasági tárca élére. Jan Kohout viszont már elfogadta felkérését, és külügyminiszter lesz, akárcsak 2009-ben Jan Fischer szak értői kormányában. Bohuslav Sobotka, a cseh szocdemek (CSSD) elnöke felszólította őt és mindazokat a pártbeli társait, akik tisztséget vállalnak Milos Zeman barátjának kormányában, hogy lépjenek ki a politikai tömörülésből, vagy legalább függesszék fel a tagságukat. Marie Benesová volt legfőbb ügyész, az igazságügyi tárca várományosa egy cseh közmondással válaszolt neki: – Csak akkor vetem le a nadrágomat, ha odaérek a gázlóhoz, vagyis majd azután lépek ki a szocdemektől, hogy kineveztek miniszternek.
Prágai politikai elemzők szerint nincs kizárva, hogy számos képviselő eddigi elutasító nyilatkozata ellenére a Rusnok-kabinet mégis bizalmat kap. Ugyanis a kétszáz fős alsóház feloszlatásához – ami az előre hozott választások kiírásának feltétele, s amit eddig a legtöbben szorgalmaztak – legalább százhúsz támogató szavazat szükséges. Ennyi a Mladá fronta Dnes című napilap oknyomozó újságírói szerint aligha jön össze, mert legalább harminc honatyának jelentős, három-négymillió koronás jelzáloghitele van, ezért ők mindenképpen szeretnék kitölteni megbízatási idejüket, mert addig a törlesztés egyikük számára sem okoz különösebb gondot. Mások pedig azért ragaszkodnak a képviselői bársonyszékhez, mert jövőre alighanem kiszavazzák őket.