Szökés moszkvai megállóval

„Megmentette” a hongkongi kormányt az egyre kínosabb helyzettől Edward Snowden, az amerikai adathalászati-lehallgatási botrány főszereplője. A nemzetbiztonság (NSA) korábbi külsős elemzője egy Aeroflot gép fedélzetén tegnap elhagyta a délkelet-ázsiai kikötővárost, és Moszkvába repült – jelentette be a hongkongi kormány szóvivője.

 – Edward Snowden június 23-án törvényes és normális úton hagyta el az országot – olvasható a BBC által idézett közleményben. Washington még pénteken hozta nyilvánosságra, hogy kémkedés, kormányzati iratok eltulajdonítása és a nemzetbiztonságot, illetve a titkosszolgálatot érintő információk kiszivárogtatása miatt vádat emelnek a 30 éves Snowden ellen. Minden egyes vádpontért akár tíz év börtönbüntetéssel is sújtható. Szombaton meg is küldték a kiadatási kérelmet a különleges jogokat élvező, ám Kínához tartozó városnak, de az a hongkongi kormány szerint nem felelt meg teljes mértékben az ottani jogi kívánalmaknak.

Ezért további adatokat kértek. Mint hangsúlyozták, ez alatt az idő alatt nem volt semmilyen jogalapjuk arra, hogy letartóztassák Snowdent, vagy bármilyen formában korlátozzák a mozgását. Erről Washingtont is tájékoztatták. Válaszul egy magas rangú amerikai illetékes a The Washington Postban szabályosan megfenyegette a hongkongiakat: ha nem lépnek gyorsan, akkor az negatívan befolyásolhatja a kétoldalú kapcsolatokat, és megkérdőjelezheti a városállam jogállamiságát is.

Snowden korábban úgy nyilatkozott, hogy Hongkongban marad, és küzd a kiadatása ellen. A kiadatási kérelem megérkezése után azonban megváltoztatta a szándékát, és gyorsan „olajra lépett”. Nincs kizárva, hogy a helyi hatóságok figyelmeztették: sokáig nem fogják tudni megvédeni. Egy a BBC-nek nyilatkozó hongkongi jogászprofesszor már így is értetlenül áll az eset előtt: szerinte a hatóságok az ügy egészen korai szakaszában őrizetbe vehették volna Snowdent – ha akarják. A háttérben vélhetőleg az állhat, hogy a férfi időközben tájékoztatta a helyi kormányt arról, hogy az amerikai titkosszolgálat a hongkongi számítógépekben is kémkedett.

Snowden orosz források szerint nem kíván sokat időzni Moszkvában. Az Egyesült Államokkal dacoló Kuba és Venezuela tárt karokkal várja. A The South China Morning Post információi szerint Ecuador és Izland is szerepel lehetséges úti céljai között. Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője elhárította a sajtó érdeklődését, és közölte, semmit sem tud Snowden érkezéséről. Azt sem volt hajlandó kommentálni, hogy mit tennének, ha az amerikai kormány által „körözött” férfi Moszkvában kérne menedékjogot. Tegnap a seremetyevói reptéren csak találgatni tudtak az újságírók, hogy hova lett Snowden: állítólag egy venezuelai vagy ecuadori diplomáciai autó vitte el, hogy Caracas vagy Quito moszkvai nagykövetségén töltse az éjszakát, és a hétfői havannai járattal először Kubába, majd onnan Venezuelába vagy Ecuadorba utazzon.

Az ABC amerikai tévécsatorna viszont azt közölte, hogy Snowden útlevelét időközben bevonták, és nem tudni, hogy miképp utazhatott Moszkvába. A helyszínen az ecuadori nagykövet azt állította, hogy ő semmiről sem tud. Ecuadori sajtójelentések szerint Snowden menedéket kért a quitói kormánytól – legalábbis ezt közölte Twitter-oldalán a dél-amerikai ország külügyminisztere, Ricardo Patino. Snowden a jelek szerint mindenképpen igyekszik elkerülni kiszivárogtató elődje, Julian Assange sorsát, és ebben a WikiLeaks jogászai is segítik. Mint emlékezetes, a WikiLeaks alapítója immár hosszabb ideje Ecuador londoni nagykövetségén „dekkol”: ha kiteszi a lábát, a britek letartóztatják, és kiadják Svédországnak, ahol szexuális erőszak gyanúja miatt kerülne bíróság elé. Assange azonban leginkább attól tart, hogy Stockholm kiadná őt az amerikaiaknak.

Snowden távozása mindenképpen megkönnyebbülést jelent a hongkongiaknak, akik nehezen tudtak volna jól kijönni a helyzetből. Már ottléte is súlyosan megterhelte a kínai–amerikai kapcsolatokat. Az NSA volt külsős elemzője elmondta a The South China Morning Postnak, hogy az amerikai hatóságok kiterjedt kiberkémkedést folytattak a térségben, a többi között behatoltak az egyik neves pekingi egyetem számítógépes rendszerébe is. Ez utóbbi a hat legnagyobb hálózat egyike Kínában, így akár több tízmillió kínai adataihoz hozzáférhettek. Washington többször is azzal vádolta a kínai kormányt, hogy kiberkémkedést folytat ellene, most azonban Snowden épp róla rántotta le a leplet, és hozta roppant kínos helyzetbe.

Az Edward Snowden elleni amerikai vádak egy hongkongi bevásárlóközpont óriásmonitorján
Az Edward Snowden elleni amerikai vádak egy hongkongi bevásárlóközpont óriásmonitorján
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.