Kormányt buktathat Szívtipró Ruby
Azzal viszont kalkulálnia kell elmarasztaló ítélet esetén mind pártjának, a Szabadság Népének (PdL), mind Enrico Letta kormányfőnek, hogy minél mélyebbre süllyed a „Lovag” a számára negatív kimenetelű büntetőügyekbe, annál inkább recseg-ropog a nemrég nagy nehezen felállt, amúgy is törékeny nagykoalíciós kabinet. Részben azért, mert a baloldal, a Demokrata Párt (PD) számára is egyre kellemetlenebb, hogy kivel cseresznyézik egy tálból. Molnár Anna Olaszország-szakértő szerint ugyanakkor egyelőre beláthatatlan, hogyan érintheti az ítélet az eleve másfél évre tervezett kormányt.
– A PdL-nek jelenleg nem érdeke, hogy borítsa a koalíciót, és a nyár sem a legalkalmasabb erre, miközben fontos reformfeladatok állnak a Letta-kormány előtt. A PD pedig megerősödött nemrég a helyhatósági választásokon az Öt Csillag tiltakozómozgalom kárára – mondja a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója. Az olasz sajtóban Rubygate-nek nevezett ügyben, amelynek főszereplője Berlusconi mellett a jelenleg húszéves marokkói Ruby Rubacuori (Szívtipró Ruby), polgári nevén Karima El Mahroug, a milánói bíráknak két kérdésben kell állást foglalniuk. Az egyik, hogy szexuális kapcsolatba kerültek-e az elhíresült „bunga bunga partikon”, amit mindketten tagadnak, s ha igen, erre kliens és fiatalkorú prostituált viszonyban került-e sor. A kérdéses időszakban, 2010-ben El Mahroug nem volt még felnőttkorú. Kettejük kapcsolata a fiatal nők iránti vonzalmát kevéssé leplező, az öregedéssel szemben a kozmetikai ipar eszköztárát is bevető jobboldali politikus, a fiatal, egzotikus és fotogén nő, valamint a köztük lévő 55 év korkülönbség miatt önmagában is kiváltotta a világsajtó, így a bulvármédia érdeklődését.
A másik, büntetési tételében súlyosabb kérdés pedig az: jóhiszeműen cselekedett-e miniszterelnökként Berlusconi, vagy pedig visszaélt a hatalmával, amikor arra hivatkozással engedtette el Szívtipró Rubyt egy milánói rendőrőrsről, ahová egy karkötő ellopásának gyanújával kísérték be, hogy Hoszni Mubarak akkori egyiptomi elnök rokonáról van szó. A kormányfőt egy El Mahrouggal kapcsolatban álló brazil prostituált értesítette, hogy ismerősét őrizetbe vették.
Az ügyész a két vádpontban összesen hat év börtönt kért Berlusconira, valamint azt, hogy örökre tiltsák el a közügyek gyakorlásától. A politikus, jelenleg a PdL szenátora, eleve jobbkezét, Angelino Alfanót küldte miniszterelnök-helyettesként a Letta-kormányba. Ha viszont eltiltják a közhivatal gyakorlásától, az súlyosan kompromittálja őt az olasz politikában.
Rács mögé vonulnia persze aligha kell: egyrészt fellebbezési lehetősége lesz elmarasztaló ítélet esetén is, másfelől korára való tekintettel is elengedhetik a szabadságvesztést, különösen, amint az ügy egyre jobban előrehalad időben. Három héttel ezelőtti védőbeszédében Niccolo Ghedini, Berlusconi ügyvédje, a Szabadság Népe volt szenátora kikelt az olasz igazságszolgáltatás állítólagos visszaéléseivel szemben, amint az a „Lovag” pereiben egyébként is megszokottá vált. Azzal érvelt, semmi sem bizonyítja, hogy a szóban forgó „szerepjátékpartikon” Berlusconi bárkivel szexuális kapcsolatba került volna. Ezenkívül csak emberbaráti segítség volt, állította, az az 53 ezer euró, amit Szívtipró Ruby a miniszterelnöktől kapott. Ennyit Berlusconi maga is elismert. Az ügyészség szerint ugyan sokkal nagyobb összegről van szó, de ezt nem tudják bizonyítani.
Itália eközben az igaz szerelem országa is... Ezzel a büntetőüggyel párhuzamosan zajlik Milánóban a „Ruby kettesként” ismert per, amelynek vádlottja Nicole Minetti, akit kerítésért, a többi közt Karima El Mahroug „felhajtásáért” hét évre varrnának be az ügyészek. A PdL volt politikusnője, médiaszemélyiség, aki nem sokkal idősebb és ugyanolyan dekoratív, mint Szívtipró Ruby, de legalább mindvégig nagykorú volt már, a Silvio Berlusconihoz fűződő őszinte szerelméről értekezett a minap a vádlottak padján, tagadva az ellene felhozottakat.
Mindehhez képest igencsak száraznak tűnnek a céges ügyek, nem annyira tinédzser szépségekkel, mint piszkos anyagiakkal a fókuszukban. De bár ne lennének, mármint Berlusconi szempontjából... Minapi hír szerint az olasz alkotmánybíróság elutasította a volt kormányfő fellebbezési kérelmét az úgynevezett Mediaset-ügyben, amelyben adócsalásért első- és másodfokon is elítélték már. A politikus utolsó esélye a harmadfok, azaz a semmítőszék (várhatóan az ősszel), miután a fellebbviteli fórum négy év börtönt szabott ki rá, és öt évre közhivatal viselésétől is eltiltotta.
Berlusconit tehát itt is politikusi karrierjének vége fenyegeti. Az ügyben eddig bebizonyosodni látszó vád szerint a Berlusconi család irányította Mediaset adócsalást követett el be nem fizetett közvetítési jogdíjakkal, s ezzel 280 millió euró jogtalan jövedelemhez jutott. Végül e hét csütörtökén ugyancsak a semmítőszék elé kerül a Mondadori vesztegetési ügy, amelyben Berlusconi befektetési csoportját több mint félmilliárd eurós kártérítésre ítélték, miután – bő két évtizede – kormányzati illetékeseket vesztegetett meg, hogy egy rivális vállalkozás elől elhalássza a Mondadori kiadócéget.