Fura vélemény, homofób beszólás
Igaz, az európai államok meglehetősen széles skálán mozognak, az oroszországi–ukrajnai teljes elutasítástól és büntetéstől az észak- és nyugat-európai toleranciáig és jogegyenlőségig.
Ahol Európában engedélyezték a melegházasságot (legutóbb Franciaországban), ott általában a gyermekvállalás és az örökbefogadás terén is azonos jogokat biztosítanak az egynemű pároknak. Kivétel Portugália, ahol idegen gyereket nem lehet örökbe fogadni, csak a partner gyermekét. A teljes jogegyenlőség eddig Belgiumban, Dániában, Franciaországban, Hollandiában, Izlandon, Norvégiában, Spanyolországban és Svédországban valósult meg. Másféle kivétel Nagy-Britannia, ahol egyelőre csak a bejegyzett élettársi kapcsolathoz társulnak az azonos örökbefogadási jogok.
– A folyamat, amely mindenütt a párkapcsolatok elismerésével indult, sehol sem állt meg. A változás Európa-szerte fokozatosan következett be, gyors és radikális fordulat egyedül Spanyolországban történt, ahol szinte a nulláról jutottak el a teljes jogegyenlőségig – mondja lapunknak Dombos Tamás. A spanyol és a portugál példa azt mutatja, hogy az LMBT-jogoknál már az észak–dél szembenállás sem érvényesül; Spanyolországot a mai napig katolikus államként tartják számon, de a hétköznapokban az egyház jelentősen visszaszorult. Más kérdés, hogy Olaszországban és Görögországban továbbra is nagyon erős a melegjogok elutasítása, a helyzet a magyarországinál sokkal rosszabb.
Némi változás idehaza is elindult: a legutóbbi közvélemény-kutatás szerint a magyaroknak már 42 százaléka támogatja a jogegyenlőséget a gyermekvállalás területén, míg a melegházasságot csak 30 százalék (egyelőre csupán a bejegyzett élettársi kapcsolat engedélyezett). A korábbi kutatások a gyermekvállalásnál jóval kedvezőtlenebb eredményt hoztak. Ami a szabályozást illeti, a családjogi törvény bárkinek lehetővé teszi az egyéni örökbefogadást, még ha az eljárás során nyilatkozni is kell az élettársi vagy az informális partnerkapcsolatról. A Magyar LMBT Szövetség ügyvivője hozzáteszi: nem tudnak olyan esetről, amikor a szexuális irányultság miatt elutasítottak volna egy kérelmet. „Furcsa” szakértői véleményekről vagy ügyintézők homofób megjegyzéseiről persze érkeztek hírek. Az egyéni örökbefogadás hátránya, hogy a szülői felügyeleti jog egyetlen embert illet meg, hiába nevelik ketten együtt a gyermeket. A közös örökbefogadás intézménye Magyarországon kizárólag a házaspárok előtt nyitott.
Gyakorlati gondokba azért az egyéni örökbefogadást választók is ütközhetnek. – Tudunk sikeres örökbefogadásról, és ismerünk olyan esetet is, ahol a kérvényezők felvállalták a szexuális irányultságukat, és végül alkalmasnak is nyilvánították őket. Ám ezzel csak a várólistára kerültek fel, és nem jutottak gyermekhez – magyarázza Dombos Tamás. A magyar családjogi törvénybe a 2000-es évek elején, a Fidesz-kormány alatt (Terry Black transzvesztita művész örökbefogadási botránya hatására) került be a kitétel, hogy az örökbefogadásnál előnyben kell részesíteni a házaspárokat. Ez felhatalmazást adhat a hatóságoknak az ügyek fektetésére, de ez már nehezen bizonyítható, nem jogi kategória.