Diákok és turisták is őrizetben
A terv deklarált célja az, hogy helyreállítsák a „történelmi” Taksim teret, újjáépítsék az egykor ott álló Topcu (tüzér) laktanyát, amelyben egy bevásárlóközpont lett volna, és felhúzzanak egy mecsetet. A park felszámolása ellen kezdődött tömegmozgalomhoz százezrek csatlakoztak szerte az országban. A tüntetők Erdogan lemondását követelik.
A miniszterelnök Tuniszban azt mondta, nem tesznek le a tervről. Ami pedig a rendőrség által alkalmazott aránytalan erőszakot illeti, amiatt kormánya már egyszer bocsánatot kért – közölte. Jól jellemzi a parázs helyzetet, hogy a kormánypárt alelnöke, Hüseyin Celik felszólította a párttagságot, ne menjen ki a repülőtérre Erdogan köszöntésére, mert a túlzott tömegfelvonulás feszültséget kelthet. A nemzetközi média beszámol arról, hogy a konzervatív, vallásos negyedekben, területeken a hangulat Erdogan-párti, a megszólaltatott lakosok az utcai akciók felszámolását akarják. Rezi városában, ahol a kormányfő nevelkedett, a rendőrség állítólag megakadályozta a politikus ellen tüntetők és a helyi (konzervatív) lakosok összecsapását.
A Today’s Zaman című lap internetes oldala közölte az USA-ban élő Fethullah Gülen iszlám hittudós nyilatkozatát. Gülen globális vallásos és oktatási szervezetet, egyetemek hálózatát működteti. Az elemzők szerint ő adja Erdogan AKP pártjának a legfontosabb szellemi, anyagi és káderhátteret. Most viszont óvott a tüntetések lebecsülésétől, a környezetvédelmi tiltakozást pedig jogosnak minősítette. A zavargások kirobbanásáért „mi is felelősek vagyunk” – jelentette ki.
A tüntetések ugyanis nem szűnnek meg, hiába jelezte ezt előre sok elemző. A halálos áldozatok száma már négyre emelkedett, miután meghalt egy rendőr. Tiltakozókat akart feltartóztatni egy felüljárón, de leesett öt méter magasból. Eközben a hatóságok tovább keresik a társadalmi elégedetlenség szítóit. Bejelentették, hogy a tüntetők közül letartóztattak tizenkét külföldit. Négy amerikai, két-két brit, francia és iráni, egy-egy német és görög került fogdába. A kormányzat azt híresztelte, hogy többen diplomáciai útlevéllel rendelkeztek, de ezt a nagykövetségek cáfolták. Diákok és turisták a letartóztatottak – írták a lapok. Folytatódik a twitterezők elleni hajsza is, a közösségi mikroblog felhasználói közül már 33-an vannak letartóztatásban, miközben a Gezi park védelmezői megpróbálják a Facebookon folytatni a környezetvédelmi ügyet. Annyi értelme van a tüntetésnek, hogy a török parlament újra foglalkozik a természetvédelmi területek megőrzését célzó törvénnyel.
A nemzetközi elemzések szerint Erdogan képes lesz rendezni a helyzetet Törökországban, hiszen a gazdaság működik, folyamatos a növekedés, a törökök többsége soha nem élt olyan jól, mint most. A társadalom jelentős része azonban nem fogadja el a miniszterelnök és pártja kormányzási stílusát, a rájuk kényszerített vallásos ideológiát és a tekintélyelvűséget. Nem akarják hagyni, hogy a hatalom megváltoztassa életformájukat. A következő napok kérdése az, mennyire lesz képes Erdogan a saját pártjában meghosszabbítani uralmát. Távollétében ugyanis többek – így Abdullah Gül államfő is – az övétől nagyon különböző demokrácia felfogást fejtett ki.