Már bírálják a cseh kormányt
Hivatalos adataik szerint hét áldozatot követelt az árvíz, négy eltűntnek nyilvánított személyt még keresnek. Az északi országrészben viszont súlyosbodott az árvízhelyzet: a Moldva és az Elba összefolyásánál fekvő Melníkben mintegy kétezer embert kellett evakuálni az utcákat elárasztó és a házakba betört víz miatt.
Többen nem akarták elhagyni az otthonukat, őket a rendőröknek kellett elvezetniük. A járási székhelyen leállították a helyi erőművet, emiatt a környékbeliek áram és meleg víz nélkül maradtak.
A helyszínre érkezett Petr Necas kormányfő is, aki közölte, a kabinet tartalékaiból legalább négymilliárd koronát (hozzávetőleg negyvennégymilliárd forintot) fordítanak a károk felszámolására. Mindeközben a cseh média egyre erőteljesebben bírálja a válságstábot a sok kapkodás, fejetlenség és az egymásnak ellentmondó intézkedései miatt, a vízügyi szakembereket pedig elsősorban azért, mert véleményük szerint későn kezdték el építeni a mobil gátakat, s nem engedték le időben a főváros környéki víztározókat.
Szükségállapot Pozsonynál
Szlovákia fővárosában a Duna vízszintje kedden kora este meghaladta a 910 centimétert, ezért szükségállapotot hirdettek ki. Megkeresésünkre Lubomír Andrassy, a helyi válságstáb vezetője közölte: „A 2002-es évszázados árvíz után 33 millió eurós ráfordítással megerősítettük Pozsony árvízvédelmi rendszerét, amely majd szerdán, de főleg csütörtökön vizsgázik, amikor tetőzéskor akár a tízméteres magasságot is elérheti a megáradt folyó.”
A hatóságok mintegy ezer tűzoltót és 150 katonát helyeztek készültségbe. Árad a Morva folyó is, amely Pozsony környékén elsősorban Dévényújfalut veszélyezteti. A magyarok lakta Duna menti településeken a bősi vízi erőmű alatt, Szaptól egésze a magyar határig várható árvízveszély.