Állam bácsi megvéd Hollywoodtól
A francia kultúrát óvni mindenáron – régi vesszőparipája ez a párizsi politikának és diplomáciának. S mi lenne ehhez hatásosabb eszköz, mint a jó öreg állami támogatás? A mozijegyek árának meghatározott százalékát francia filmek létrehozására és forgalmazására kötelező fordítani, s ugyanígy a színházi bevételek egy részéből is új (francia) projekteket finanszíroznak. Az állami pénzeket kvótákkal is kiegészítik: a tévécsatornákon sugárzott művek hatvan százalékának európai gyártásúnak –negyven százaléknak ráadásul francia nyelvűnek – kell lennie.
Ám valóban védeni kell-e a kultúrát (elsősorban a filmgyártást) a piac „dzsungeltörvényeitől”? A mai napig erről vitáznak a kulturális kivétel hívei és bírálói. Ha nem óvnák pénzügyi védőernyővel az európai (francia) műveket, a hollywoodi filmözön végképp elsodorná őket – érvelnek Moliere szülőhazájában. Semmi szükség rá, hogy bürokraták vagy politikusok álljanak őrt a kulturális alkotások mellett, a közönség majd eldönti, hogy mi tetszik neki – vágnak vissza a protekcionista intézkedések ellenzői.
Nemcsak elvi kifogásaik vannak azonban a francia hozzáállást kritizálóknak. Az állami szubvenciókkal és az ezekhez kötődő követelményrendszerrel nem védik, hanem kioltják a kulturális sokszínűséget, és támogatott „egyenművek” készülnek. Sőt, mivel a pénzzel kibélelt alkotásoknak nem kell megküzdeniük a piaci vetélytársakkal, semmi sem garantálja, hogy tényleg minőségi filmek, színdarabok vagy zeneszámok születnek.
Kérdés persze, hogyan lehet megvédeni a helyi kultúrát a digitális világban, ahol országhatárok nélkül, egyetlen klikkel körbejárják a földet a legkülönfélébb művek. Franciaország erre is talált már választ: bejelentette, hogy az okostelefonok, a táblagépek (tabletek) és a laptopok megadóztatására készül. Az internetes elérést biztosító eszközökre kivetett egy-három százalékos adóból pedig mi mást támogatna, mint a francia kultúrát. Az amerikaiak nem lelkesednek az ötletért, és kivételnek – kakukktojásnak –nem a kultúrát, hanem inkább Franciaországot tartják. Egy biztos: a szabad kereskedelmi tárgyalások nem lesznek unalmasak.