A neten terjed a gyűlölet
A sokkoló bűntény miatt gyújtogathattak hétvégén az észak-angliai Grimsby Iszlám Kulturális Központnál. Az intézmény ugyanabban az épülettömbben van, mint az a mecset, ahol rögtön a katona londoni meg gyilkolása után huligánok randalíroztak. Biztonsági kamerák megörökítették, amint vasárnap este két, később őrizetbe vett férfi három benzinespalackot hajít a kulturális létesítmény kapujához. Diler Gharib, a mecset vezetője a helyi lapnak, a Grimsby Telegraphnak adott nyilatkozatában részletesen beszámolt az ijedelemről, a tűzoltásról és jogos aggodalmairól. A múlt szerdai atrocitás során téglával törték be az ablakot, és csak a szerencsének köszönhető, hogy az üvegszilánkok nem okoztak balesetet. A Sky News hétfői adásában megszólalt az illetékes humberside-i rendőrfőkapitányság szóvivője. Beszámolója szerint több közösségi portálon jelentek meg felszólítások muzulmán célpontok elleni támadásokra.
Aggasztó számot közölt a szélsőséges jelenségek visszafogására létrehozott szervezet is. A Faith Matters információi szerint Lee Rigby meggyilkolása óta a szigetország különböző részein több mint százhatvan támadást követtek el, részben, mint például a közép-angliai Walsallban, a szélsőjobb Angol Védelmi Liga vezetésével.
Theresa May konzervatív párti belügyminiszter az elmúlt nyolc év első komoly nagy-britanniai terrorista merénylete után visszatért ahhoz a vitához, amelyet a „szimattörvény” kapcsán vívtak. A tory javaslat lehetővé tette volna, hogy a rendőrség és a titkosszolgálatok követhessék, lehallgathassák az interneten folytatott beszélgetéseket. Nick Clegg miniszterelnök-helyettes, a Liberális Demokraták vezetője akkor nem járult hozzá, hogy a törvényjavaslat a parlament elé kerüljön.
A belügyminiszter asszony a közvélemény megnyugtatására bejelentette, hogy mintegy ötszáz rendőrtiszt dolgozik a Rigby-gyilkosság hátterének felderítésén. A kormány egyidejűleg új programot indított útjára, amely a Nagy-Britanniát fenyegető radikalizálódást próbálja megfékezni. May attól tart, több ezer brit eshet a szélsőségesek befolyása alá. Ennek megakadályozását szolgálná, ha a kormány szigorúbban ellenőrizné a műholdas csatornákat és nem tűrné a fanatikus, gyűlölködő propagandát terjesztő csoportokat.
A nemcsak hazai felháborodást, hanem komoly nemzetközi figyelmet is keltett woolwichi tragédia utórengéseit David Cameron Ibizáról követi. Egyhetes családi vakációja széles körű ellenérzést keltett, annak ellenére, hogy kíséretében tartózkodnak politikai tanácsadói, és szorosan nyomon követi a brit helyzetet.
A kormányfő az emberölés másnapján felkereste ugyan a woolwichi laktanyát, de mindeddig nem találkozott az áldozat családjával.