Zöldkártyalottó helyett zöld út

Évtizedek óta először gyökeres változáson mehetnek át az amerikai bevándorlási szabályok, és az országban illegálisan tartózkodó 11 millió embernek esélye lehet státuszának rendezésére. Az amerikai szenátus igazságügyi bizottsága elfogadta ugyanis a bevándorlási törvények reformjának tervezetét, így a szövegről várhatóan két héten belül tárgyal a törvényhozás felső háza.

A reformot Barack Obama második elnöki ciklusának egyik legfontosabb célkitűzésének tartja. A szövegen egy nyolc szenátorból (négy demokrata és négy republikánus) álló testület dolgozott korábban. A bizottság 13:5 arányban szavazta meg a szöveget, ami azt jelenti, hogy három republikánus is mellé állt. Obama üdvözölte a lépést, és úgy nyilatkozott, hogy a szöveg „nagyjából megfelel” az általa felvázolt elveknek. – A bizottság egyik tagja sem kapott meg mindent, amit akart, és én sem – idézte a The Washington Post (WP) az elnököt, aki szerint az amerikaiak viszont megérdemlik, hogy megszülessen a lehető legjobb megoldás.

Persze ez csak az első akadály volt, amely elhárult a törvény útjából: ezt először a demokrata többségű szenátusnak, majd a republikánus többségű képviselőháznak is el kell fogadnia. A fegyvertartás korlátozásával kudarcot vallott elnök számára fontos volna ez a győzelem – ami nem lesz könnyű, de valamennyi esély lehet rá. A republikánusok felismerték, hogy szükségük van a spanyol ajkú szavazók voksaira, számukra pedig a bevándorlás kulcskérdés.

A tervezet szerint az országba 2011. december 31. előtt illegálisan érkezett személyek „átmeneti bevándorló státuszért” folyamodhatnak, ha nem büntetett előéletűek, és háromnál kevesebb kihágást követtek el, illetve ha megfizetnek egy 500 dolláros (körülbelül 110 ezer forintos) díjat. Tíz évvel később folyamodhatnának állandó tartózkodási engedélyért.

Van egy másik feltétel is: a belbiztonsági minisztériumnak tervet kell készítenie a határok és azon a kerítések megerősítésére. A törvénytervezet szerint ennek a tervnek hat hónapon belül el kell készülnie, a cél pedig az, hogy a mexikói–amerikai határt százszázalékos megfigyelés alatt tartsák, illetve hogy az illegális határátlépők 90 százalékát visszafordítsák. Mielőtt ez megvalósulna, egyetlen illegálisan az országban tartózkodó bevándorló sem kaphat végleges letelepedési engedélyt, zöldkártyát – ismertette a tervet a WP. A reptereken és kikötőkben is meg kell erősíteni a ki- és belépők ellenőrzését, a munkaadókat pedig arra kötelezik majd, hogy ellenőrizzék az alkalmazottak jogi státuszát.

A számtalan jogszabályi változás között fontos újdonság, hogy a terv megemelné a magasan képzett szakembereknek kiadható vízumok (H-1B) számát évi 65 ezerről 110 ezerre. Egy új típusú bevándorló vízumot is bevezetnek majd, amelyet elegendő pontszámot összegyűjtve lehetne megkapni: ezt iskolai végzettség, munkahely, az Egyesült Államokban töltött idő és más jellemzők alapján lehetne megszerezni. Ezzel egy időben azonban megszűnne a zöldkártyalottó, amelynek segítségével évente 55 ezer zöldkártyát adott ki az Egyesült Államok.

A képzett munkaerő beáramlását segíti a H-1B vízumok számának növelése, és ez a technológiai cégek, a Szilícium-völgy győzelmét jelenti. Ezek a vállalatok hosszú ideje ezért lobbiztak, ám így máris szembekerültek a két legnagyobb szakszervezettel, amelyek közölték: az új szabályozás az amerikai munkásoktól veszi el az állásokat.

Egy másik vitás kérdés az volt, hogy az azonos nemű házaspárok esetében is lehetővé tegyék-e a családegyesítést. A bizottság elnöke, Patrick J. Leahy vermonti demokrata szenátor az utolsó pillanatban visszavonta ezt a javaslatot, mert biztossá vált: ezzel együtt a republikánusok biztosan nem fogadják el a szöveget, így a teljes folyamat elakadhat.

 

Illegális bevándorlókat fogtak el a texasi határon
Illegális bevándorlókat fogtak el a texasi határon
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.