Ezermilliárdok a fekete lyukban

Politikusok, oligarchák, fegyverkereskedők, hírességek és egyszerű emberek is szerepelnek azon a listán, amellyel az offshore-paradicsomok ellen indított médiakampányt számos világlap. A WikiLeaks után Offshore-Leaksnek keresztelt akcióban 170 ország 130 ezer állampolgárának gyanús pénzmozgásait vizsgálják.

A titkos adatokat egy névtelen forrás egy évvel ezelőtt adta át Washingtonban a tényfeltáró újságírók nemzetközi konzorciumának (ICIJ). A szervezet 46 médiumnak adta tovább az adatokat, ők maguk dolgozták fel az elképesztő mennyiségű – tíz adóparadicsomból származó összesen 2,5millió – dokumentumot. Mint az első cikkekből kiderül, az egyik legnépszerűbb „rejtekhely” a Brit Virgin-szigetek, amely nemcsak gyönyörű, de biztos „fi óknak” is számított. A német Süddeutsche Zeitung írása szerint idemenekítette pénzét többek között a hajdani Fülöp-szigeteki diktátor, Ferdinand Marcos lánya is. Itt tartja a pénzét két Gazprom-vezér és az orosz miniszterelnök-helyettes, Igor Suvalov felesége is, és három céget is birtokol itt az azerbajdzsáni elnök, Ilham Alijev két huszonéves lánya, Leila és Arzu. Ami a németeket illeti, a 2011-ben elhunyt playboy, Günter Sachs –aki többek között Brigitte Bardot férje is volt – valósággal „terítette” a vagyonát: jutott belőle a Cook-szigeteken bejegyzett két cégbe és öt alapítványba, de Panamába és a Brit Virgin-szigetekre is. A hetedik leggazdagabb orosz oligarcha, Mihail Fridman is az utóbbit részesíti előnyben, neki pikáns segítsége is akadt: az egykori hírhedt NDK-s kémfőnök, az „arc nélküli emberként” elhíresült Markus Wolf fia is segédkezett a vagyona eltüntetésében. A Guardian pedig előásta a grúz miniszterelnök, Bidzina Ivanishvili nevét is a titkos számlatulajdonosok közül.

A német sajtó nem kis kárörömmel megjegyzi, hogy az utóbbi időben a megszorítások miatt panaszkodó görögök 107 offshore céget működtetnek a Brit Virgin-szigeteken. Nem mind gazdagok, vannak köztük egyszerű falusiak is: ők annyira féltek saját adóhatóságuktól, hogy ilyen messzire futottak megtakarításaikkal.

Konzervatívabb náluk a mongol parlament alelnöke, az ország korábbi külügyminisztere, aki egymillió dollárját nem holmi gyanús adóparadicsomra, hanem egy becsületes svájci bankra bízta. Most ő is lebukott. Bayartsogt Sangajav ma már hibának nevezte a lépést, és kilátásba helyezte lemondását. Az egyik leggazdagabb spanyol, Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza báró özvegye viszont a Cook-szigeteken levő cégét használta arra, hogy a műkincseit „kedvezményes” áron adja és vegye – és erről a spanyol adóhatóság ne nagyon értesüljön. Ügynöke szerint ő csupán a nemzetközi piacok „rugalmasságát” használta ki.

A franciáknál máris áll a bál, amely ráadásul egybeesik a lemondásra, majd beismerésre kényszerült költségvetési miniszter, Jérome Cahuzac botrányával. Mint a Le Monde csütörtökön beszámolt róla, Kajmán-szigeteki vállalkozásokban érdekelt Francois Hollande államfő tavalyi elnökválasztási kampányának kincstárnoka. Jean-Jacques Augier kénytelen-kelletlen beismerte, írja a lap, hogy valóban tulajdonostárs ilyen cégekben, de mint fogalmazott, semmi törvénytelent nem tett, és személyes számlája, egyéni befektetése sincs a karibi szigeteken.

Magyarországon az ICIJ egyik együttműködő partnere az Origo.hu, amely azt írta: bár az adattömegben vannak magyar, illetve magyar vonatkozású nevek (külföldi személyek magyar címmel), ezek egyike sem ismert sem a közéletben, sem az üzleti világban. Az Origo.hu munkatársa utánanézett a nevek egy részének, és egyiknél sem merült fel semmilyen törvénysértés vagy visszaélés gyanúja, ezért e neveket a hírportál nem közli.

Egy 2012-es tanulmány 21-32 ezermilliárd dollárra becsüli a világ adóparadicsomaiban tárolt pénz mennyiségét, ez nagyjából az Egyesült Államok és Japán egyévi össz-GDP-jének felel meg. A korrupcióellenes aktivisták szerint az így eltűnő pénzek közvetve odavezetnek, hogy az átlagembereket erősebben kell adóztatni, míg a valóban tehetősek kivonják magukat a közteherviselés alól. Az adóparadicsomok a fegyverkereskedelemmel, prostitúcióval, véres gyémántokkal keresett piszkos pénzek kifehérítésére is kitűnő lehetőséget adnak. A mostani leleplezés segíthet abban, hogy az egész rendszert megszüntessék – remélik sokan. Az adatokat folyamatosan dolgozzák fel és hozzák nyilvánosságra, de máris kiderült: számos adószakértő, jogász és ismert nemzetközi nagybank áll az üzelmek mögött. „Ilyet még sosem láttam. A titkos világ hirtelen nyilvánossá vált” – nyilatkozta ezzel kapcsolatban a CBC-nek a kanadai jogászprofesszor és adószakértő, Arthur Cockfield.

 

Brit Virgin-szigetek: nem csak nyaralóhely
Brit Virgin-szigetek: nem csak nyaralóhely
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.