Gázából rakétával „üdvözölték” Obamát
A megbeszéléseket követő sajtóértekezleten Obama megerősítette az USA elkötelezettségét a „független és szuverén” palesztin állam mellett. Hangoztatta, hogy Izraelnek is joga van arra, hogy biztonságban éljen. A két politikus érintette a palesztin területeken létesített izraeli települések ügyét. Abbasz igen határozottan kikelt az illegitim és illegális telepítési politika ellen, s ennek felhagyását követelte. Obama azt mondta, amennyiben létrejön a palesztin államiság, és Izrael megkapja a szükséges biztonságot, akkor a települések ügye is megoldódik. Az elnök kijelentette, hogy világosan megmondta Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőnek, hogy, „nem tartjuk a telepítésépítést konstruktívnak, megfelelőnek, olyan valaminek, ami előrevinné a béke ügyét”. Érzékeltette: nem ért egyet azzal, hogy a települések építése a rendezés fő akadálya.
Abbasz megköszönte az amerikai elnöknek a Palesztin Hatóságnak nyújtott támogatását. Hozzátette, hogy a béke Izraellel nem érhető el erőszak, megszállás és településépítés, a menekültek jogainak megtagadása révén. A palesztin vezető reagált az izraeli területet érő újabb rakétacsapásra. Azt mondta, elhatárolódnak ettől, és elítélik a polgári lakosság elleni minden erőszakot. Az esti órákban beszélt Obama izraeli fiatalok előtt. Miközben kiemelte az ország biztonságának fontosságát, felszólította őket: ösztönözzék vezetőiket bátor lépésekre. Azt is mondta, hogy az izraeli egyetemisták képzeljék magukat a palesztin kortársaik helyzetébe. Az elnök szavai új megközelítést követelnek az izraeli vezetéstől, a békefolyamat valódi újraindítására irányulnak.
Szalah al-Bardauil, a Hamasz egyik szóvivője nyilatkozott a Szderotra mért támadásról a The New York Timesnak. Azt mondta, hogy szervezete nem tudott a támadásról, s még ellenőrzi az izraeli jelentéseket. Felszólította Izraelt, hogy szüntesse meg a Gázával kapcsolatos korlátozásokat, és tartsa magát a tűzszünethez. Bardauil szerint Obama novemberben zöld utat adott Izraelnek Gáza megsemmisítésére. „Obama Izrael nyelvén beszél” – állította. A helyszínről tudósító újságírók szerint a palesztinok többsége kiábrándult, nem várnak Obamától nagy áttörést helyzetük javulásában. Kisebb tüntetések is voltak az amerikai elnök látogatása ellen, ezeket a Palesztin Hatóság biztonsági erői elszigetelték. (Ma még visszatér az elnök a palesztinok közé: felkeresi Betlehemben a Születés templomát.) Az elnök délután találkozott Szalem Fajjad palesztin miniszterelnökkel és palesztin fiatalokkal is. Fajjadról úgy tartják, hogy jó viszonyban van az amerikai adminisztráció val, USA-segítséggel hajtotta végre a palesztin közigazgatás reformját és hozta létre a hatékonyabb biztonsági szervezetet. Obama csütörtökön találkozott az izraeli ellenzék vezetőjével, Selli Jakimovics munkapárti elnökkel is. Az izraeliek inkább pozitívan fogadták az elnököt, s korábbi szkeptikus megítélése javult.
Szépség és elnök
Obama útjának egyik legizgalmasabb médiaeleme, hogy miként zajlik majd az elnök „randija” az izraeli szépségkirálynővel. A 21 éves Jitjis Ajnau tíz éve vándorolt be Izraelbe nagyszüleivel az észak-etiópiai Gondarból. Katonai szolgálatát mint katonai rendőr töltötte. Eközben választották Miss Izraellé.