„A seb sohasem fog begyógyulni”

Az újszülötteket gyakran azelőtt vették el, hogy édesanyáik magukhoz ölelhették volna őket. Az anyákra folyamatos nyomást gyakoroltak, sőt meg is fenyegették, hogy írják alá az örökbeadási papírokat. Akik ellenálltak, azokat a kórházi ágyakhoz láncolták, vagy begyógyszerezték. Ausztráliában az 1950-es évek elejétől az 1970-es évek közepéig bevett gyakorlat volt, hogy a gyámügyi hatóságok elvették a lányanyáktól gyermekeiket, s örökbe fogadó családoknál helyezték el.

A kényszeradoptálások során – ahogy azt egy törvényhozási jelentés is megállapította – a legbrutálisabb módszereket alkalmazták, ezekhez a kórházak és az egyházak is asszisztáltak.

Majdnem negyven évvel az erőszakos gyermekelvételek leállítása után Julia Gillard ausztrál kormányfő – a canberrai parlament és kabinet nevében – nyilvánosan bocsánatot kért az áldozatoktól. Anyáktól és a tőlük elvett gyermekektől, becslések szerint több mint nyolcszáz személytől. Pontos szám nincs, a törvényhozási jelentés sem tudta megállapítani, hogy az 1951–1975 közötti 150 ezer örökbefogadásból mennyi zajlott kényszer hatása alatt.

– E szégyenletes kormányzati politika életre szóló fájdalmat és szenvedést okozott. Olyan sebet, amely valószínűleg sohasem fog begyógyulni – mondta érzelmekkel erősen átitatott beszédében a munkáspárti politikusnő. A canberrai parlamentbe meghívottak – idős nők, akik lányanyákként szültek, illetve már jócskán felnőtt gyermekeik – hatalmas ovációval fogadták Gillard szavait. A beszéd közben és után sokan hangosan zokogtak, a miniszterelnök többeket megölelt és próbált nyugtatni – írta a The Australian. A kormányfő bejelentette: ötmillió ausztrál dollárral (közel 1,3 milliárd forinttal) segítik az érintett anyák és gyermekeik mentális utógondozását.

– Tőlem 1969-ben vették el a gyermekemet. A kényszer-örökbeadás szerintem túl gyenge kifejezés, ez gyerekrablás volt. Párnát nyomtak az arcomba, begyógyszereztek, volt, akit elvittek a kórházból, hogy biztosan ne férhessen hozzá a gyermekéhez. Kegyetlenül bántak velem, kegyetlenül bántak velünk – idézte a news.com.au a bocsánatkérést lényegében kikényszerítő civil szervezet, az Apology Alliance vezetőjét, Christine Cole-t.

A lányanyákat megalázó kormányzati politika nemcsak a bennszülötteket, hanem a férjezetlen, illetve kiskorú fehér lányanyákat is érintette. Néhány héttel ezelőtt az ír kormány kért bocsánatot attól a mintegy 30 ezer ír nőtől, akiket házasságon kívüli szülés, illetve kisebb bűncselekmények miatt a katolikus egyház által fenntartott dologházakba vittek, a törvénytelen gyerekeket pedig árvaházakba utalták. A Magdolna-otthonoknak nevezett és rendszerint mosodaként működő dologházakban rendszeres volt a kínzás és a szexuális erőszak is.

Gillard számára március 21. más szempontból is emlékezetes marad. Sikeresen túlélt egy kisebb pártbeli puccskísérletet. Gillard még 2010-ben „puccsolta meg” elődjét, Kevin Ruddot, akinek egyik híve, egy befolyásos parlamenti képviselő indítványozott most bizalmi szavazást – írta a The Canberra Times. Ausztráliában szeptemberben esedékesek a szövetségi választások, a kisebbségben kormányzó Gillardot népszerűségben messze megelőzi a liberális-konzervatív ellenzék vezetője. A bajban lévő Munkáspártban végül elmaradt a bizalmi szavazás, Rudd attól – a párton belüli erős megosztottságra hivatkozva – az utolsó pillanatban visszalépett.

Julia Gillard miniszterelnök
Julia Gillard miniszterelnök
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.