Egy év börtön Berlusconinak
A testvérpárt egyúttal 80 ezer euró megfizetésére kötelezték Piero Fassino ismert olasz politikus, a Baloldali Demokraták volt főtitkára javára.
Berlusconiékat nyomozati titok megsértése miatt vonták felelősségre az olasz sajtóban Bnl–Unipol lehallgatási botrányként ismert ügyben. A család tulajdonában lévő Il Giornale napilap 2005-ben egy olyan nyomozati anyag nyomán közölt címlap sztorit Van tehát egy bankunk? címmel, amely Fassino, illetve Giovanni Consorte, az Unipol bank elnöke lehallgatott telefonbeszélgetésére épül. A felvétel törvénytelenül került a laphoz, a politikai indíték pedig nyilvánvaló volt a 2006-os választások előtt, amelyet egyébként a baloldal, ha nem is fölényesen, de megnyert. A telefonbeszélgetésben a Bnl bank felvásárlásáról esik szó, és résztvevőinek lehallgatását bennfentes kereskedés gyanúja miatt rendelték el.
A csütörtöki ítélethirdetéskor Piero Longo, Berlusconi ügyvédje azt mondta, egyáltalán nincs meglepve. – Jobban szeretnék más nevű vádlottakat védeni, és nem Milánóban – fogalmazott ironikusan a Corriere.it jelentése szerint. Ezzel arra utalt, amit a volt kormányfő hosszú évek óta hangoztat: az igazságszolgáltatás szabályos hajtóvadászatot folytat ellene Lombardiában. Ami számára persze csak kapcsolódási felületet jelent a továbbpolitizáláshoz: Berlusconiék még márciusban nagygyűlést tartanak az ügyészek ellen. Az olasz sajtónyelvben Lovagnak nevezett milliárdos politikus most is azzal legyintett az ítélet nyomán: folyamatosan elítélik, de majd a Semmítőszéken igazságot szolgáltatnak neki. Amúgy is jellemző rá, hogy amnesztiával vagy elévüléssel, de megússza kínos ügyeit. Berlusconinak pártját fogták jobboldali szövetségesei. Alessandra Mussolini, a Duce unokája szerint nincs többé jogbiztonság Olaszországban, míg Francesco Storace, aLa Destra(A Jobboldal) vezetője úgy vélte a Twitter mikroblogon, „Berlusconi az egyetlen Olaszországban, akit telefonlehallgatás közléséért ítéltek el. Gratula, igaz ságszolgáltatás!”
A Bnl–Unipol elsőfokú verdikt csak az új kezdet... Berlusconi peres ügyei jócskán felhalmozódtak újabban. Mégpedig részben amiatt, hogy maga kérte az eljárásoknak a választások utánra halasztását. Márciusban még a Szívtipró Ruby-féle szexügyben, illetve médiavállalkozása, a Mediaset adócsalási ügyében várhatók fejlemények. Ugyancsak meghallgatják Berlusconit egy megvesztegetési ügyben. Sergio De Gregorio volt balközép szenátor azt állította, hárommillió euróért vásárolták meg, hogy álljon át a jobboldalra 2006-ban. Ez hozzájárult annak idején a Prodikormány bukásához.
– Rengeteg pert indítottak már Berlusconi ellen. Most újra gyűlnek a felhők a feje felett, de egyelőre beláthatatlan, hogyan érinthetik ezek az ügyek a jövőbeni politikai szerepvállalását. A peres ügyeknek az elkövetkező hetekben aligha lesz még végük – mondta Molnár Anna Olaszország-szakértő. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatóját azzal kapcsolatban kérdeztük, számításba veheti-e ezután Giorgio Napolitano köztársasági elnök Berlusconit a kormányalakításnál. – Nehéz világosságot teremteni a ködben! – mondta lakonikusan Napolitano csütörtökön a kabinetalakítás nehézségei kapcsán.
Felgyújtották a nápolyi interaktív múzeumot
Rejtélyes tűzesetben pusztult el Nápoly egyik kiemelkedő kulturális gyöngyszeme, a Tudomány Városa. A keddre virradóra kitört lángok nagyon gyorsan elpusztították az interaktív tudományos múzeum nagy részét. A hatóságok azóta megállapították, hogy gyújtogatás történt a korábbi ipari területen a kilencvenes évek elején felépült – és az Európai Unió kiváló tudománykommunikációs eredményekért adott Descartes-díját is elnyert – központban. Az egykor évente 350 ezer látogatót vonzó, délolasz „csodák palotája” egy XIX. századi modernizált és átalakított ipari épületegyüttesben nyílt meg 1996-ban, majd 2001-ben bővült ki. Luigi de Magistris, Nápoly polgármestere úgy vélekedett, hogy aljas szándék lehet a bűnügy mögött, ami helyi vélemények szerint nem jelenthet mást, mint a Camorra, a helyi maffia kezét, amely régóta érdekelt az értékes ingatlanok megszerzésében. A tengerparton álló, 160 dolgozót foglalkoztató Tudomány Városa gyors újjáépítése érdekében a legmagasabb olaszországi körök is megszólaltak, köztük a kiállítást korábban többször is megtekintő államfő, Giorgio Napolitano, aki szintén a nagy veszteséget hangsúlyozta. Luigi
Amodio, a múzeum igazgatója lapunknak telefonon elmondta: a nyomozás hivatalos eredményét még nem ismerik, de minden jel a bűncselekmény irányába mutat. A tragédia ellenére az újrakezdésen dolgoznak, már szombaton megpróbálnak egy kis bemutatót megszervezni, és év végére, ha ideiglenes épületben vagy sátorban is, de megnyitják a kiállítást. (Palugyai István)