Európa helyett a nyugdíjat választotta John Allen

Ebben a háborúban napóleoni értelemben nincs döntő csata. A hadjáratunk azonban sikeres, nyerésben vagyunk – a The New York Times (NYT) szerint így vont mérleget John Allen amerikai tábornok, mielőtt közel két hete átadta az Afganisztánban szolgáló nemzetközi erők (ISAF) parancsnoki posztját utódjának, a szintén a tengerészgyalogságtól érkezett Joseph Dunford tábornoknak. Allen a tervek szerint az afgán frontról a NATO európai főparancsnoki posztjára került volna, de ebből nem lesz semmi.

A négycsillagos tábornok ugyanis nyugdíjazását kérte Barack Obamától, amit az elnök – a tábornok érdemeinek méltatása mellett – el is fogadott.

A CNN szerint Allen visszavonulása igazából nem számít olyan nagy meglepetésnek. Az 59 éves tábornok ugyanmásodik vonalbeli szereplő volt abban a szexbotrányban, amely tavaly novemberben afganisztáni elődje, David Petraeus, annak életrajz írója és szeretője, Paula Broadwell, valamint a sokcsillagos főtisztekre „bukó” floridai asszony, Jill Kelley körül robbant ki. Igaz, az utóbbival váltott – hivatalos megfogalmazás szerint – „illetlen tartalmú” e-mailekkel azért ő is megégette magát. Miután a Pentagon vizsgálatot indított a Petraeus-botrány kapcsán, Allen előléptetését bizonytalan időre befagyasztották. Miután nem találtak bizonyítékot arra, hogy a Virginiában szü letett, az iraki háborút is megjárt tengerészgyalogos tábornoknak viszonya lett volt Kelley-vel, a Fehér Ház január végén újra elindította a NATO európai főparancsnoki jelölést – emlékeztet a USA Today.

Az amerikai sajtóban többen úgy spekulálnak, hogy Allen nem kívánt sem magának, sem az Obama-adminisztrációnak kellemetlenséget okozni ilyenkor kötelező szenátusi meghallgatásán, ezért döntött a nyugdíj mellett. Döntését hivatalosan azzal indokolta, hogy felesége súlyosan beteg. Allen mindenesetre nem szeretné, ha a Petraeus–Broadwell–Kelley-háromszög kapcsán emlékeznének rá –írta a NYT. Szerinte Afganisztánt egy több mint három évtizede tartó, a közép-ázsiai országot, így annak oktatási rendszerét megtizedelő válság szemszögéből kell nézni. Úgy látja, hogy 19 hónapos ISAF-parancsnoksága alatt az afgán hadsereg és biztonsági erők jelentős fejlődésen mentek át. A tálibokat pedig sikerül annyira visszaszorítani, hogy 2014-ben biztonságos és megfelelő körülmények között lehessen államfőt választani.

Afganisztánban egy sor válsághelyzetet is kellett kezelnie. Például amikor amerikai katonák Korán-példányokat égettek el, tengerészgyalogosok egy tálib harcos holttestére vizeltek, vagy egy amerikai katona ámokfutása tizenhat afgán civil életét követelte. Mindegyik ügy kezelésében következetesnek mutatkozott, katonái és beosztottjai elismeréssel beszélnek róla, reputációját a Kelley-affér sem rontotta le végérvényesen – írta a The Washington Post. Bár nem volt könnyű, de jó viszonyt alakított ki Hamid Karzai afgán elnökkel is. Amikor a tábornok édesanyja halála miatt Amerikába utazott, ám a rendkívüli távollét okáról egy szűk körön kívül senkinek sem beszélt, alaposan meglepődött, amikor virginiai otthonában, a halotti tor alatt megszólalt a szolgálati mobilja. A vonal végén Karzai volt, aki azért telefonált, hogy részvétét nyilvánítsa.

 

John Allen tábornok. Magánemberként nem volt nyerésben
John Allen tábornok. Magánemberként nem volt nyerésben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.