Sűrűn csönget a végrehajtó

Csaknem négy évig birkóztak a hónapról hónapra növekvő hitelrészlettel, mielőtt tavaly júliusban a bank fizetésképtelennek nyilvánította őket. Ekkor már a harmincas Stamate házaspár csaknem kétszer többet törlesztett, mint a szerződés aláírásakor. A 49 ezer svájci frankos lakáshitelt 2008 augusztusában vették fel. Nyugaton akkor már válságról és gazdasági visszaesésről beszéltek, de Romániában éppen a pedagógusbérek másfélszeresére emeléséről szavazott a parlament, a bankok pedig szórták a pénzt.

Pár hónappal később elindult a lej mélyrepülése, a hitelrészletek drasztikusan megugrottak. Stamateék kétszobás lakása február 28-án kerül ismét kalapács alá, miután az első liciten nem jelent meg senki.

Elemzők már évek óta jósolgatják, hogy elözönlik a piacot a végrehajtott ingatlanok. Ennek a valószínűsége most azért nagy Raluca Stegarescu, az Executari.com aukciós portál portfóliómenedzsere szerint, mert a nem törlesztett hitelek aránya decemberre megközelítette a húsz százalékot. – A bankok eddig saját erőből és végrehajtókkal próbálták behajtani a kinnlevőségeiket, de a törvényhozó tavaly kötelezte őket, hogy bírósági végrehajtóhoz forduljanak – mutatott rá Bíró Mihály bírósági végrehajtó. Lapunknak nyilatkozva hozzátette: szakmai berkekben azt rebesgetik, hogy mintegy 400 ezerrel gyarapodott a végrehajtásra váró ügyek száma. Ennek csupán egy része ingatlan, de a számok hónapról hónapra nőnek. Az osztrák Erste-csoporthoz tartozó Román Kereskedelmi Bank (BCR) például havonta száz ingatlant bocsát árverésre, miközben fél éve még 20-30 jelzálogdosszié került a végrehajtóhoz.

Január közepén több mint húszezer aktív ingatlanaukció szerepelt a bírósági végrehajtói kamara adatbázisában. Becslések szerint százezernyi románra vár hasonló sors. Hivatalos adat csak arról van, hogy 700 ezren halmoztak fel hiteltartozást.

Az árverésre bocsátott ingatlanok nem találnak vevőre azonnal. A vásárlók megtanulták, második nekifutásra a végrehajtó automatikusan negyedével csökkenti a kikiáltási árat. Elena Puica, az Executari.com kereskedelmi igazgatója szerint az aukciók 90 százalékában az első liciten nincs ajánlattevő. A bankok is tanultak a hibáikból, s nem szórják a hiteleket, mint a válság előtt. Emiatt kevés a vásárló, noha az ár sok esetben a lakás válság előtti értékének a harmadát teszi ki, vagy annál is kevesebbet.

– Az adós csak örülhet – mutatott rá a végrehajtó –, hiszen mindaddig a lakásban maradhat, amíg nem kerül vevő. Bíró Mihály hozzátette: télvíz idején senki nem kerül utcára, márciusig kilakoltatási moratórium van érvényben.

A román politika eddig nem foglalkozott a bedőlt hitelekkel, de a kérdést már nem sokáig hagyhatja figyelmen kívül. Gheorghe Piperea ügyvéd szerint százezernyi családot fenyeget a kilakoltatás, miközben a jelentős részük nem is kötött jelzáloghitelt. A magyarázat az, hogy a román jog szerint a magánszemélyek teljes vagyonukkal, minden jelenlegi és jövendőbeli jövedelmükkel felelnek az adósságaikért. A megoldás a magáncsőd bevezetése lenne. A jogász szerint a magánszemélyeknek is meg kell adni a lehetőséget, hogy csődvédelmet kérjenek és egyenesbe jöjjenek. Ugyanakkor a csökkenő ingatlanárak miatt egyre többen vannak, akik a teljes vagyonuk értékesítése után is, egész hátralévő életükre tartoznak a banknak. Piperea szerint ők is megszabadulhatnának az adósságuktól: ugyanúgy csődöt jelentenének, mint most a vállalatok, azzal a feltétellel, hogy nem csalók, azaz jóhiszeműen vettek fel hitelt. A parlament februárban tűzheti napirendre a magáncsőd törvényét.

A kényszervégrehajtások megszaporodása rossz hír a válságot amúgy is megszenvedő ingatlanfejlesztőknek. Piaci információk szerint tavaly a tranzakciók mindössze három százalékát kötötték új ingatlanra. A baloldali Ponta-kormány is felfigyelt a problémára, és a fiatalok lakásvásárlását segítő Első ház program módosítását tervezi, hogy a munkahelyeket jelentő építkezéseket támogassa. Kamattámogatást a tervek szerint csak az kapna, aki 2010 után épült házat vásárol.

BUKAREST

Bukaresti család katonai parádén. Szigorúbb idők elébe néznek
Bukaresti család katonai parádén. Szigorúbb idők elébe néznek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.