Csütörtököt mondott a gázpisztoly
A sportos felépítésű férfinál két kést is találtak a párthívek, akik meg is lincselték volna a férfit, ha a kormányőrök nem vezetik ki a vérző arcú embert. A kongresszusi küldöttek eközben a párt bolgár nevét (DPSZ) skandálták.
Dogan épp arról értekezett, miért mond le a párt vezetéséről, s adja át az elnökséget Ljutvi Mesztannak, akit meg is választottak pártelnöknek. A kongresszus hangulata azonban igazolta: továbbra is Dogan lesz a bulgáriai muzulmán közösség első számú civil vezetője.
Nemcsak törökök tartoznak ide, de bolgár mohamedánok (pomákok) és muzulmán cigányok is – a 7,5 milliós Bulgária lakosságának 10 százaléka. 1990, a bulgáriai rendszerváltás és többpártrendszer bevezetése óta Dogan pártja, a liberális internacionáléhoz tartozó Mozgalom a Jogokért és Szabadságért (DPSZ) biztosan számíthatott a szavazatok 7,5-8 százalékára.
Nem török, nem mohamedán politikusokat is indítottak, s így megúszták azt az alkotmányos tilalmat, amely szerint az országban nem szabad vallási és nemzetiségi alapon pártokat alapítani. Dogan két évtized óta megkerülhetetlen figurája a bolgár közéletnek. Furfangos módon és eltökélten védi közössége érdekeit, miközben igen gazdag ember lett ő maga is. Dogant gyűlölik a nacionalisták, ő a náci jellegű Ataka (Támadás) párt és a jelenleg kormányzó (jobbközép) GERB-párt fő ellensége. A DPSZ több alkalommal volt kormánytényező is, vezetőjét sokszor próbálták (hihetőnek tűnő) gazdasági vádakkal sarokba szorítani. Az állambiztonsági iratok alapján a kommunista rendszer fizetett titkos ügynökévé nyilvánították.
Dogan filozófia szakon végzett, kandidátusi fokozatot szerzett, és pártfőiskolában is tanult. 1985-ben azonban földalatti mozgalmat alapított, amikor a Zsivkov-rezsim elkezdte az „újjászületési folyamatot”. (Ennek lényege, hogy a törökök nyilvánítsák magukat bolgárrá, változtassák meg a nevüket, szakítsanak az iszlámmal.) Zárt tárgyaláson tíz évre ítélték, csak 1990-ben szabadult. A merénylő a lakásán hagyott egy anyának címzett levelet. Ebből az derül ki, hogy nem akarta megölni Dogant, de rá akarta ébreszteni, hogy „nem érinthetetlen”. Feltehetően arra számított, hogy meg fogják ölni – mondta a Sofia Press sajtóügynökségnek Nedelcso Sztojcsev rendőrségi pszichológus.
FOTÓ: REUTERS NIKOLA STOYANOV