Útlevél az adóparadicsomba?

Ha majd megismerik az adórendszerünket, megindul a gazdag európaiak áradata Oroszországba – lelkendezett Dmitrij Rogozin twitteres bejegyzésében, miután Gérard Depardieu orosz állampolgárságot kapott a múlt héten. A kormányfő helyettes szavainál azonban árnyaltabb a valóság, bár a 13 százalékos egykulcsos személyi jövedelemadó (szja) első ránézésre valóban kedvezőnek tűnik.

A gazdag külföldiek áradatának gátat szabhat, hogy a 13 százalék megfizetéséhez az kell, hogy az adózó az év nagyobbik felét (legalább 183 napot) Oroszországban töltsön. – Ez független attól, hogy az illető orosz vagy külföldi állampolgár – hívta fel a figyelmet Valentyina Buszeva. A lapunknak nyilatkozó adószakértő egy különbséget mégis kiemelt: a külföldi állampolgár jövedelméből 30 százalék szja-t számítanak fel, amiből visszatérítenek, ha igazoltan Oroszországban tartózkodott az év nagyobbik felében. Az orosz állampolgártól eleve csak 13 százalékot vonnak le.

Természetesen más a helyzet a vállalkozásokkal. Az országban tevékenykedő cégek az orosz szabályok szerint adóznak, függetlenül attól, hogy a tulajdonosuk mely ország állampolgára, és hol él. Ha a bortermelésben az Ukrajnához tartozó Krímben már érdekelt Depardieu esetleg Dél-Oroszországban is belevágna a borászatba, akkor az orosz adórendszer előnyeit orosz útlevél nélkül is élvezhetné. Feltéve, hogy ilyen előnyök léteznek, hiszen a munkaadókat érintő feltételek már kevésbé kedvezők, mint az szja. A nyereségadó 24 százalék, az alkalmazottak bére után pedig 35 százalék költség terheli a munkaadót. Ez a nyugdíjalapba és az egészségbiztosításhoz folyik be.

– Ezt a gazdaság kifehérítése címén korábban húsz százalékra csökkentették, de csak az alapokban lévő lyuk lett nagyobb, a fizetések jelentős része továbbra is a „zsebekbe ment” – magyarázta a szakértő. Ennek ellenére a 13 százalékos szja-hoz nem kíván hozzányúlni a kormányzat. Ezt Vlagyimir Putyin elnök egyértelművé tette múlt decemberi sajtókonferenciáján.

Márpedig a társadalom elöregedése miatt szükség van a bevételek átszabására, hogy a nyugdíj- és az egészségügyi rendszer fenntartható legyen. A Kreml a bevételek kiegészítésére az ingatlanadó bevezetését tervezi, immár nyolc éve. A tavalyi államfői nyilatkozatok ellenére azonban úgy tűnik, hogy a 0,05-0,1 százalékos sávba belőtt, régiónként kivethető adót 2014 előtt nem vezetik be. Mind több szó van ugyanakkor a luxusadókról, amelyek a drága autók, repülőgépek és jachtok tulajdonosait sújtanák. Igaz, az autókat mégsem nagyon: a kezdeti 250 lóerős tervek után a jelenlegi elgondolások szerint 410 lóerő felett kellene lóerőnként 300 rubelt fizetni.

– A külföldi vállalkozások persze ismerik a helyi viszonyokat. Nem véletlen, hogy a nagy cégek az orosz beszállítóktól megkövetelik, hogy igazolják az áfa befizetéseiket. Korábban úgy járt több nagy külföldi áruházlánc, hogy a beszállítótól megvett termékek után neki kellett befizetnie az áfát, miután kiderült, hogy a partnercég adófizetés nélkül felszívódott, és tulajdonosként egy hajléktalan volt bejegyezve – említett példát az adószakértő. Ő a tevékenysége alatt nem találkozott olyan külföldivel, aki a kedvező adózás reményében pályázott volna orosz állampolgárságra. – Én leginkább izraeli-orosz kettős állampolgárokat ismerek a vállalkozói szférában. Ők még a Szovjetunióban születtek vagy Izraelben, de emigráns szülőktől, orosz anyanyelvűek, és ismerik a helyi viszonyokat.

A „helyi viszonyok” gyakran a hivatali korrupció szinonimájaként jelennek meg. Közhelynek számít az adóhatóság „távoltartása” a megfelelő összegért cserébe. Néhány ezer euróért –és további havi juttatásért – olyan cégbejegyzésre alkalmas címek is vásárolhatók, amelyeket garantáltan nem zaklat az adóhatóság váratlan házkutatással. Persze olyan orosz állampolgárnak, mint Gérard Depardieu, aki személyesen az orosz elnöktől kapta meg az útlevelét, aligha kell a hatóságok kellemetlenkedéseivel számolnia.

 

Miniszteri posztot is kapna Depardieu

Én a világ kulturális minisztere vagyok! – ezekkel a szavakkal utasította vissza Gérard Depardieu újdonsült orosz állampolgárként az Oroszországhoz tartozó Mordvinföld felkérését, hogy legyen a finnugor köztársaság kulturális minisztere. Hasonló felkérést kapott tegnap Montenegróban járva, amikor Milo Djukanovics kormányfő kulturális nagyköveti posztot ajánlott fel neki.

Depardieu a balkáni miniállamban ingatlanvásárlást tervez, és a szexbotrányba belebukott IMF-vezérről, Strauss-Kahnról szóló film elkészítéséről tárgyalt. – Nem gyűjtöm az útleveleket, ha montenegrói állampolgárságot kapnék, ezt személyes érdek nélkül tenném – nyilatkozta a közben belga állampolgárságra is pályázó Depardieu, aki utazására hivatkozva nem jelent meg az ittas vezetéssel kapcsolatos bírósági meghallgatáson Párizsban.

Gérard Depardieu francia filmsztár portréja a Szovjeckij Bank moszkvai fiókjában
Gérard Depardieu francia filmsztár portréja a Szovjeckij Bank moszkvai fiókjában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.