Milos Zeman az élre tört
Először meghökkenést, majd növekvő felháborodást váltott ki Csehországban a Václav Klaus államfő által meghirdetett amnesztia. A hamarosan leköszönő elnök az önálló Csehország megalakulásának huszadik évfordulója alkalmából hirdetett közkegyelmet. Ennek egyik rendelkezése szerint leállítják azokat a folyamatban levő bűnvádi eljárásokat, amelyeket 2005 januárja előtt indítottak, és amelyekről még nem született jogerős ítélet. Így legalább száz olyan gyanúsított válhat feddhetetlenné, aki a vadprivatizáció alatt és később bizonyosan törvénytelenül milliárdokat vágott zsebre. Elrettentő példa a tíz évvel ezelőtt csődbe ment Union Bank, amelynek öt vezetője mintegy 130 ezer ügyfél összesen 17 milliárd koronányi (hozzávetőleg 170 milliárd forint) betétjét síbolta el. Az elhúzódó nyomozás és a legkülönbözőbb ügyvédi csűrés-csavarások miatt az elsőfokú ítéletet csak az idén, január 22-én hirdették volna ki, ám az elnök amnesztiája miatt ez elmarad.
– Az enyveskezű milliárdosok a markukba röhögnek, a becsapott százezrek pedig még azt a reményüket is elveszítik, hogy egyszer talán a hamis ígéretekkel kicsalt pénzük egy részét visszakapják – mutatott rá Eliska Wagnerová alkotmányjogász. Érdeklődésünkre még egy tucat hasonló milliárdos csalást sorolt fel, ezeknek a feltételezett tetteseit ugyancsak felmentik.
Jirí Dienstbier, a cseh szocdemek (CSSD) államfőjelöltje azt mondta: – A közkegyelemnek ezt a részét nyilvánvalóan a kormányon levő Polgári Demokrata Párt (ODS) (vezetője Petr Necas kormányfő, tiszteletbeli elnöke pedig Václav Klaus) holdudvarához tartozó figurákra szabták. A néhány napig hallgató államfő tegnap a tőle szokásos gunyoros hangnemben közölte: nem volt tudomása arról, hogy ilyen lassan őrölnek a cseh bíróságok malmai, majd pedig indulatosan kikérte magának a baloldali elnökjelölt gyanúsítgatását. Vitatott határozatát pedig azzal védte, hogy a strasbourgi emberjogi bíróság irányelvét vette figyelembe, amely szerint hat évnél tovább elhúzódó bűnvádi eljárás nem ajánlott. A prágai szenátorok egy csoportja már bejelentette, hogy még e héten az Alkotmánybírósághoz fordul, kérve a morális szempontból elfogadhatatlan cikkely megsemmisítését. Több cseh iskolában és hivatalban pedig már levették Václav Klaus fényképét. Ugyan a megbízatási ideje csak március 7-én jár le, de a történtek után nem tudnak felnézni rá – nyilatkozták a cseh közrádióban.
Az ország történelmének első közvetlen elnökválasztását e héten pénteken és szombaton tartják meg. Két héttel később pedig a második fordulót, amennyiben előzőleg egyik jelölt sem szerzi meg a leadott szavazatok több mint ötven százalékát. A szokatlan, téli időpont és a síszezon ellenére a szavazásra jogosultak csaknem hetven százaléka készül voksolni. Véglegessé vált az is, hogy kilenc jelölt indul a voksoláson, akik a kampányhajrában naponta vívnak szópárbajokat a legnézettebb prágai tévécsatornákon. Legizgalmasabb Jan Fischernek, a volt ideiglenes kormányfőnek és Milos Zemannak, a cseh szocdem párt rendszerváltás utáni feltámasztójának a vitája volt a Prima Family kereskedelmi tévében, amelyben Erik Best, a Prágában élő amerikai újságíró egy-egy interjúban angol- és orosznyelv-tudásukat is vizsgálta.
A legújabb felmérések szerint a népszerűségi listát hónapok óta toronymagasan vezető, de a rádió és a tévé élő politikai vitaműsoraiban lámpalázas, eléggé szófukar Jan Fischer elveszítette előnyét, s immár a legtöbben (a legutolsó reprezentatív felmérések szerint a megkérdezettek 25,1 százaléka) Milos Zemanra szavaznának. Őket Karel Schwarzenberg és a tetovált arcú Vladimír Franz követi egyaránt 11 százalékos támogatottsággal. Az utóbbi három és a többi jelölt egyelőre azzal a – Magyarországon is ismert – jelszóval veti magát a végső csatába, hogy nem a közvélemény-kutatásokat, hanem a választást akarják megnyerni.
Kampányhajrá Havel-fotóval
Nagy vitát váltott ki Csehországban Karel Schwarzenberg elnökjelölt legutóbbi óriásplakátja, amelyen Václav Havel több mint egy éve elhunyt volt államfő látható Karel feliratú fotókkal teli pólóban. A prágai közrádió (Cro) múlt vasárnapi politikai vitaműsorának több résztvevője ezt a kampányfogást kegyeletsértőnek és erőltetettnek minősítette. Marek Prazák, a jelenlegi cseh külügyminiszter szóvivője visszautasította ezeket a bírálatokat. – Az exelnök özvegye, Dagmar Havlová is támogatta ötletünket, mert az ő véleménye szerint is a cseh diplomácia jelenlegi vezetője lenne férjének méltó utódja a Hradzsinban.