Hatalmi harc a bíróságokért
– Hogyan vezetheti a rész az egészet? – tette fel a kérdést Mona Pivniceru igazságügyi miniszter. – Az ügyészek is tagjai az igazságszolgáltatásnak, de ez nem jogosítja fel őket arra, hogy irányítsák azt. A tárcavezető maga is bíró, és tavaly nyárig a Romániai Bírók Szövetségét (AMR) vezette.
A CSM a román igazságszolgáltatás függetlenségének őre és legfőbb képviseleti szerve. A testületet 9 bíró, 5 ügyész és a civil szféra két képviselője alkotja. A CSM múlt pénteken ült össze, hogy elnököt és alelnököt válasszon a következő egy évre. Pivniceru – aki miniszterként megfigyelő tagja a bírói tanácsnak –egy vasárnap esti tévéműsorban kijelentette: a korábban alelnök Oana Schmidt Hainealát szabálytalanul választották elnökké, mivel a döntő voksoláson a törvény által megkövetelt 15 helyett csupán 11 tag szavazott. A CSM elnöke közleményben cáfolta a vádat. Kommünikéjében nem kevesebbet állított, mint hogy 18-an szavaztak, de heten hazavitték a szavazócédulát.
Megfigyelők szerint az ügy többről szól, mint az érintettek személyes hiúságáról. Napirenden van ugyanis az új legfőbb ügyész, a korrupcióellenes ügyosztály vezetője és a legfelsőbb bíróság elnöke kinevezése. Ezekben a kérdésekben a CSM-nek döntő szava van. A tisztújítás körüli kavarodás pedig arra ment volna ki, hogy az eddigi vezetőség más formában tisztségben maradjon. A törvény szerint az elnök és az alelnök mandátuma nem újítható meg, viszont kettejük cseréjét a jog nem tiltja tételesen. A csere az államfőnek állt volna érdekében.
Alina Ghica CSM-elnök és helyettese tavaly nyáron az államfő pártját fogta a leváltására kiírt referendum ügyében. Cristian Diaconescu elnöki tanácsos, volt igazságügyi miniszter maga is utalt rá egy rádióinterjúban, hogy valójában hatalmi harcról van szó.
Egy biztos: az, ami a CSM körül történik, mindenről szól, csak az igazságszolgáltatás függetlenségéről és jobb működéséről nem – nyilatkozta lapunknak Georgiana Iorgulescu, aki egy éven át a civil szférát képviselte a tanácsban. A Jogi Forrásközpont (CRJ) elnevezésű szervezet képviselője tavaly augusztusban lemondott, tiltakozva a vezetőség sorozatos jogsértései miatt. Odáig mentek, hogy döntéseket fogadtak el a tanács összehívása nélkül –idézte fel. Majd rámutatott: ha az igazságszolgáltatás valóban független lenne, semmi értelme nem volna harcolni azért, hogy egyik vagy másik személy kerüljön egy bizonyos tisztségbe. Pedig a tanács felelőssége óriási, hiszen „fölöttük nem áll senki” – tette hozzá.
A Romániai Bírók Egyesülete sajnálkozását fejezte ki a választás kimenetele miatt, és leszögezte: minden eszközt bevet, hogy a CSM ellássa alkotmányos szerepét. Egyes vélemények szerint ez utalás arra, hogy a tisztújítást végső soron bíróság érvénytelenítheti.
A reakciókból kivehető: a bírók sértőnek tartják, hogy egy ügyész irányítsa őket. A havasalföldi Ramnicu Valcea város törvényszéke intézkedett is: közleményben tudatta, hogy kezdeményezi a CSM-be delegált Cristi Danilet bíró visszahívását, amiért az részt vett „a CSM vezetőségének nem átlátható megválasztásában”.