Jézuska elvitte a cigisdobozt
Rákos tüdő és száj, haldokló beteg a kórházi ágyon, sűrű füstöt belélegző csecsemő: efféle elrettentő fotókat nyomtatnak majd a cigarettásdobozokra, méghozzá jó nagy méretben. A brüsszeli testület az ünnepek előtt állt elő a javaslattal, amelynek lényege éppen az, hogy a dohány rudakat rejtő csomagolás ne úgy fessen, mint egy karácsonyi ajándék.
„A cigis dobozok veszélyes drogot tartalmaznak, hát akkor így is nézzenek ki, ne úgy, mint egy parfüm vagy szájrúzs” – támogatta az elképzelést Glenis Willmott brit munkáspárti EP-képviselőnő. Sőt, szerinte a bizottság kezdeményezése nem is elég bátor: a csomagolásról teljesen el kellene tüntetni a márkákra utaló feliratokat és logókat, hiszen a dohányipar már csak itt reklámozhatja a termékeit. Ez valóban óriási lépés (lenne), amelyet a világon eddig egyedül Ausztrália mert megtenni, ez év december elsejétől.
Igazi karácsonyi ajándék viszont a javaslatcsomag Tonio Borg egészségügyi EU-biztosnak, akinek az elődje, a máltai John Dalli azután kényszerült lemondani, hogy kiderült: valószínűleg kenőpénzt fogadott el a svéd dohányipari lobbitól. Azt akarták elérni, hogy szűnjön meg a Svédországban rendkívül népszerű – és csak ott árusítható – snüsszre vonatkozó uniós tilalom (dohánygolyócska, amelyet a felső ajak mögé tesznek). Ám nem elég, hogy ez a tiltás fennmarad, a jövőben további szigorítások is társulnak hozzá.
„Nem akarjuk, hogy a tetszetős csomagolás és a kellemes ízvilág a marketingstratégia részei legyenek” – foglalta össze Borg, aki korábban maga is dohányzott. Az új EU-irányelv (ha a tagállamok és az Európai Parlament is rábólintanak) ezért előírja, hogy a cigarettásdobozokon az elő- és a hátlap felületének 75 százalékát töltsék ki a képes, illetve szöveges egészségügyi figyelmeztetések. A csomagolás oldalán pedig – a nikotin- és kátránytartalom semmitmondó felsorolása helyett – külön felirat tájékoztat majd arról, hogy a dohányfüst több mint hetven rákkeltő anyagot tartalmaz.
A vonzerő csökkentését szolgálja a „jellegzetes ízesítésű”, például mentolos vagy vaníliás cigik betiltása is. Kevésbé csábítóvá tenni a cigarettát azért is akarja az Európai Bizottság, mert a felmérések arra döbbentenek rá: a dohányosok hetven százaléka még 18 éves kora előtt gyújt rá először. A mentoltilalom egyes tagállamokban a piac 15-20 százalékát „kifüstöli”, persze nem azonnal: a jogszabálytervezetet 2013-ban megvitatja, várhatóan 2014-ben jóváhagyja az Európai Parlament és a Miniszterek Tanácsa, így a hatálybalépés csak 2015 körül esedékes.
Mintha évente eltörölnének egy Frankfurt vagy Palermo méretű várost Európa térképéről: ezzel a hasonlattal érzékeltette Tonio Borg, mit is jelent, hogy minden évben hétszázezer embert megöl a dohányzás az EU-ban. Hangzatos érvekre nagy szükség lesz, mert abban máris mindenki biztos, hogy a befolyásos dohány lobbi gőzerővel beindul, és igyekszik felvizezni a brüsszeli bizottság ambiciózus terveit. A PhilipMorris és a British
American Tobacco (mindkét gyártó több milliárd eurós haszonnal zárta a tavalyi évet) aránytalannak nevezték a javaslatokat, és megígérték, hogy hallatni fogják a hangjukat.
Süket fülekre találnak a dohányipari megacégek üzenetei: az Európai Közegészségügyi Szövetség (EP-HA) bizakodik, és ezt a következtetést vonja le az uniós irányelvtervezetből: „Remélem, hogy ez a pillanat vízválasztó az Európai Bizottság és a dohányipar kapcsolatában, és azt jelzi, hogy a nagyobb átláthatóság felé haladunk” – lelkendezett közleményében Monika Kosinska, az EPHA főtitkára. De mindjárt hozzáfűzte: bízik benne, hogy a tagországok még tovább mennek, és Ausztráliához hasonlóan kötelezővé teszik a semleges egységcsomagolást. Ez ugyanis – hangsúlyozzák szakértők – minden másnál jobban elveszi a fiatalok kedvét a cigarettázás kipróbálásától.
Most mit szabályoznak?
A dohánytermékekről szóló, jelenleg is hatályos EU-irányelv határértékeket rögzít a cigarettafüst kátrány-, nikotin és szén-monoxid-tartalmára vonatkozóan. Tiltja a szájon át fogyasztott dohány forgalmazását, valamint a megtévesztő szövegek – például: „könnyű”, „enyhe”, „alacsony kátránytartalom” – használatát. Szöveges figyelmeztető üzenetek elhelyezését írja elő a dohányipari termékek csomagolásán.
Lengyel és magyar tiltakozás
A lengyel kereskedelmi kamara felszólította a kormányt, hogy erélyesen lépjen fel az új EU-irányelv ellen, mert munkahelyek tízezrei kerülnek veszélybe. Lengyelország Európa legnagyobb dohánytermék gyártója. A Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége szerint is munkahelyek elvesztésével jár az Európai Bizottság javaslata. Magyarországon a dohánytermesztés húszezer embert foglalkoztat. (MTI)