Pénelopé szerepében a Professzor
A szavazásig Monti szakértői kabinetje a helyén marad, de fontos ügyekben nem dönt. A karácsonyi és az év végi ünnepektől függetlenül Itáliában kezdetét vette a választási kampány. A legnagyobb parlamenti párt, Silvio Berlusconi PdL-je nevében politikusai azt üzenték Montinak: a választási kampányban a szakértői kormány fejeként maradjon semleges, ne próbálja befolyásolni a választókat.
Hasonlóan vélekedtek balközépről, legfeljebb a stílus volt elegánsabb. Megköszönték Montinak a nemzetért tett erőfeszítéseit, de, mint mondták, egy időszak lezárult, s egy másik következik. A legnyersebben az Északi Liga képviselői fogalmaztak, akik tavaly puccsistának nevezték Montiékat, most elégedetten nyugtázták, végre távoznak a politikából, ahol semmi keresnivalójuk.
Teljesen más hangot ütöttek meg a centristák, akik azt hangsúlyozták, nem szabadna veszni hagyni Monti sikereit, a legjobb lenne vele folytatni a kormányzást. A centrista Francesco Rutelli szerint tavasszal olyan kormánynak kell jönnie, amely nem dobja sutba Monti eredményeit. Még fontosabb, hogy szakítani kell az 1994 óta tartó tradícióval, miszerint az olasz politika kizárólag a Berlusconi-hívek és ellenfeleik harcáról szól.
Ehhez az exkormányfőnek is lesz néhány szava, aki 76 évesen vetette bele magát a kampányba. Úgy látja, minden attól függ, hányszor jelenik meg a képernyőn. Ő maga 123 órányi megszólalási idővel számol, s ezzel képes lenne 40 százalékra föltornászni pártja eredményeit. A PdL támogatottsága pillanatnyilag 15 százalékos.
Két évtized óta először fordul elő, hogy az itáliai választások nem Berlusconiról szólnak. A világsajtót bejárta Guy Verhofstadt, az Európai Parlament liberális frakcióvezetőjének a római La Repubblicában megjelent nyilatkozata, amelyben a volt belga kormányfő azt javasolta az Európai Néppártnak, zárja ki soraiból Berlusconit.
– Azt a szélhámost, aki sokévi miniszterelnöksége alatt sosem vitte végbe a megígért reformokat, s most is Európa, a nemzetközi pénzpiacok és Angela Merkel ellen készül kampányolni – fogalmazott Verhofstadt. Szerinte Itália gondjainak megoldására a legalkalmasabb jelölt Monti. Aki – legalábbis a párizsi Le Monde szerint – egyre inkább Pénelopé szerepébe kényszerül. Ahogy a görög mitológiában Odüsszeusz feleségének házát ellepték a kérők, úgy ostromolják a közgazdászprofesszort az olasz centrumpártok: legyen a miniszterelnök-jelöltjük. Míg az ókori történetben senki sem tudta elnyerni az asszony kezét, a mai olasz kérőknek ez akár sikerülhet is.
Monti vasárnap eloszlatta a kételyeket: nem indul a februári választásokon, de ha a győztes pártok elfogadják a programját, és felkérik, vállalja a miniszterelnöki megbízatást. Programjának két alappillére: a hiánycél tartása és a jelenlegi adópolitika fenntartása. Ez utóbbi üzenet Berlusconinak, aki máris adócsökkentéssel kampányol. Ha a Professzor mégsem kap kormányfői felkérést, várja őt Napolitano áprilisban megüresedő széke. Európa is szívesen alkalmazná a kiváló válságmenedzsert. Például Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnökének jövőre megüresedő helyére.