Moszkva is érzi Aszad bukását
– Szembe kell néznünk a tényekkel, a szíriai ellenzék győzelmét nem lehet kizárni. A damaszkuszi kormány ellenőrzése alól egyre nagyobb területek csúsznak ki – idézte a RIA-Novosztyi a Kreml közel-keleti különmegbízottját. Bogdanov az első vezető beosztású moszkvai politikus, aki nyíltan elismerte, hogy komoly bajban van Aszad rendszere.
Az orosz diplomata arra nem utalt, hogy hazája megváltoztatná az Aszad-rezsim támogatásával kapcsolatos politikáját. Szíria a közel-keleti orosz jelenlét utolsó bástyája, a Szovjetunió, majd Oroszország is óriási összegeket fektetett be az országot több évtizede uraló Baath pártba. Bogdanov egyúttal békés megoldást sürgetett a húsz hónapja tartó és becslések szerint legalább negyvenezer halálos áldozatot követelő polgárháború befejezése érdekében.
Közben a NATO-főtitkár is arról beszélt, hogy a szír rezsim az összeomlás szélén áll – írta a Reuters. Anders Fogh Rasmussen megerősítette azon információkat, hogy a kormánycsapatok Szíria északi részén Scud típusú, rövid hatótávolságú rakétákkal lőtték az ellenzéki erőket. Az utóbbiak egyre több bombatámadást követnek el damaszkuszi kormányzati és katonai létesítmények ellen. A Reutersnek nyilatkozott a szír nemzeti koalíció elnöke, Moaz al-Hatib, és bírálta a nemzetközi közösséget, amiért nem nyújtott segítséget a szír népnek: most már nem is várnak ilyesmit, inkább saját kezükbe veszik a sorsukat – mondta. Al-Hatib ugyanakkor felelőssé tette a külföldet amiatt, hogy Szíriában megerősödtek az iszlám szélsőségesek, mert Aszad ámokfutása és a Nyugat hallgatása az ő malmukra hajtotta a vizet.
Hamarosan Magyarország is elismerheti a szír nép legitim képviselőjének az ellenzéki erőket tömörítő nemzeti koalíciót – hangzott el Martonyi János magyar külügyminiszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. Martonyi emlékeztetett arra, hogy a marokkói Marrakeshben a Szíria Barátai nevű, mintegy hetven országot tömörítő csoport Szíria legitim képviselőjének ismerte el a Moaz al-Hatib mérsékelt imám által vezetett nemzeti koalíciót. Hasonló bejelentést tett az Egyesült Államok is. Martonyi fontosnak nevezte, hogy a szír ellenzéki koalíció vonja be soraiba a kurdokat és a keresztény kisebbséget is, az utóbbiaknak biztosítson megfelelő védelmet. Közlése szerint a Szíriában érdekelt Mol több százezer dolláros felajánlást tett törökországi menekülttáborokban lévő, sebesült szíriai gyermekek magyarországi gyógykezelésére.