Fico kiásta a csatabárdot

– A kormányfő úgy törődik országunk polgáraival, mint a bolha a kutyával – jelentette ki a pozsonyi törvényhozásban Jozef Kollár. Az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője azután vélekedett így, hogy köztudomásúvá vált: a németországi döntőbíróság verdiktje szerint Szlovákia köteles 22 millió euró kártérítést fizetni az Achmea társaságnak, mert megszegte a holland céggel kötött szerződést. Pozsonyt terheli a hárommillió eurós perköltség is. – Adókat emel a kormány, megszorító intézkedésekkel húzatja még szorosabbra azt a bizonyos nadrágszíjat, miközben milliókat dob ki az ablakon! – dühöngött a honatya.

Az Achmea (egykori Eureko) több mint tíz éve a szlovákiai Union egészségügyi magánbiztosító tulajdonosa. 2007-ben Robert Fico első kormánya olyan határozatot hozott, amely megtiltotta az érintetteknek, hogy nyereségrészesedést fizessenek, s kötelezővé tette profitjuk visszaforgatását az egészségügybe. Ezt a döntést a hollandok szerződésszegésnek minősítették, s külföldi döntőbírósághoz fordultak jogorvoslatért. Ugyanígy tettek a másik magánbiztosító, a cseh és szlovák érdekeltségű Dovera vezetői is. Ők több mint 200 millió eurós kártérítést követelnek, de ebben az ügyben még nincs bírósági döntés. A szlovák kormány nem hajlandó fizetni. Robert Fico szerint – aki egyébként jogász – a frankfurti székhelyű bíróság illetéktelen ebben az ügyben, amelyről csak az Európai Unió bírósága dönthet. Ennek megállapítását most a német legfelsőbb szövetségi bíróságtól kérik.

A miniszterelnök nem akar csatát veszíteni, és háborút is szeretne nyerni. Bejelentette, hogy legkésőbb 2014 nyaráig mindenképpen megszüntetik mindkét magántársaságot.

– Vagy sikerül egyezségre jutnunk a tulajdonosokkal, vagy pedig közérdekre való hivatkozással államosítjuk mindkettőt. Erre a lépésre azért kerül sor, mert a két magántársaság a lakosság járulékai révén közpénzekhez jut, s ebből teremt jelentős hasznot, amely miatt az államnak jóval kevesebb a forrása. Másfél év múlva Szlovákiában már csak egyetlen állami egészségügyi biztosító marad –szögezte le.

– A miniszterelnök úr valószínűleg még nem okult a mostani döntésből, amely azt igazolja, hogy a magántársaságok egyoldalú államosítása az Európai Unióban különösen megengedhetetlen. Ha kell, akkor ismét nemzetközi bírósághoz fordulunk, s a kormányfő makacsságáért a szlovákiai adófizetők majd ismét nagy árat fizetnek – nyilatkozta Willem van Duin, az Achmea igazgatótanácsának elnöke.

A Dovera egészségügyi magánbiztosítónak jelenleg 1,4 millió, az Unionnak 380 ezer ügyfele van, az állami VZP-nek pedig 3,4 millió. Az utóbbi az elmúlt öt esztendőben 140 millió eurós veszteséget produkált, a Dovera ezalatt 39,3 millió, az Union pedig 700 ezer eurós tiszta nyereséget mutatott ki.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.