Kijátsszák a magyarkártyát

Erős magyarellenes felhangokat kapott Romániában a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) választási kampánya a december 9-i parlamenti voksolás előtt. Szinte nincs olyan rendezvény, hogy ne kerüljön elő a „magyar kérdés”. Legutóbb hétvégén, Marosvásárhelyen vettek részt az USL vezetői egy mindvégig magyarellenes hangulatú tanácskozáson, amely az Erdély elfoglalására utaló, „Keljetek át román zászlóaljak a Kárpátokon” katonaindulóval ért véget.

A hivatalosan egy hete, valójában a tavasz óta tartó kampányban az USL politikusai gyakran hangsúlyozzák: olyan választási eredményt szeretnének elérni, amely biztosítaná számukra a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséget a magyar képviselők szavazatai nélkül. A napokban az interneten és elektronikus levelekben terjedt egy kiáltvány, amely már azzal az érvvel szólította nagyarányú részvételre a „román hazafiakat”, hogy ily módon az RMDSZ kiszorulna a parlamentből. A Dinu C. Giurescu történész-akadémikusnak tulajdonított irat kapcsán az RMDSZ feljelentést tett az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD). A dokumentumban az áll, hogy 60-65 százalékos részvétel mellett az RMDSZ nem jutna be a parlamentbe, így többé „nem tudja zsarolni leendő szövetségeseit”. Giurescu, aki most először képviselői mandátumáért indul az USL színeiben, cáfolta, hogy ő írta volna a magyarellenes szöveget, amelyet „szégyenletesnek” nevezett. Más lehet viszont a véleménye Crin Atonescu liberális pártelnöknek, az USL társelnökének a dokumentumról, amelyet anélkül olvastak fel a jelenlétében egy választási nagygyűlésen, hogy tiltakozott volna. Sőt Antonescu maga is a kiáltvánnyal egybecsengő érvelést használva biztatta szavazásra az USL híveit.

– Ha az USL kétharmados többséget szerez, nem kell többé egyezkednie az RMDSZ-szel. Szükségünk van minden voksra, hogy ne függjünk mondjuk az RMDSZ-től, amely ki tudja,milyen követelésekkel állhat elő, és feltételekhez kötheti az alkotmánymódosítás támogatását – mondta Antonescu. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke úgy vélte: a liberális pártelnököt látható módon „idegesíti és zavarja a magyarok jelenléte Romániában”. Antonescu azzal vágott vissza, hogy az RMDSZ elnöke is részévé vált annak a propagandagépezetnek, amely őt idegengyűlölő, Amerika- és Európa-ellenes politikusként próbálja beállítani. Victor Ponta miniszterelnök közölte, hogy megbünteti azokat a minisztériumi alkalmazottakat, akik részt vettek a „Giurescu-kiáltvány” terjesztésében, hivatali idejükben és az állami infrastruktúra felhasználásával agitáltak az RDMSZ parlamenti jelenléte ellen. Pár órával később viszont maga a kormányfő is olyan kijelentéseket tett, amelyek szintén a „románok a magyarok ellen” logikájába illeszthetők. – Tudom, hogy itt, Régenben a románok addig veszekedtek, amíg az RMDSZ jelöltje lett a polgármester, de azután össze tudtak újra fogni – fejtegette erdélyi kampánykörútján a miniszterelnök.

Az USL mindazonáltal nem zár ki teljesen egy esetleges jövőbeni együttműködést az RMDSZ-szel. Toni Grebla szociáldemokrata szenátor kitért a Ponta által korábban többször kifejtett álláspontra, miszerint az RMDSZ-nek ott a helye a parlamentben. Hozzátette viszont: az USL „ki akarja próbálni, milyen az RMDSZ nélküli kormányzás”. – Ehhez viszont a Szociálliberális Uniónak szüksége lesz a szavazatok mintegy 55 százalékára – tette hozzá. Az USL politikusainak egybehangzó nyilatkozatai arra utalnak: kampánystratégiáról van szó.

Októberi felmérés szerint a szociálliberálisok népszerűsége ismét növekszik, az államfő nyár eleji felfüggesztése óta először. A megkérdezettek 57,4%-a az USL-re szavazna, 16% pedig a jobboldali Igaz Románia Szövetségre (ARD). A választásra jogosultak 14,9%-a a populista PPDD-re ütné a pecsétet, míg 6,4% az RMDSZ-re.

Kelemen Hunor,  RMDSZ elnöke beszél az aradi Szabadság-szobornál
Arad, 2012. október 6. Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke beszél az aradi Szabadság-szobornál az 1848-49-es szabadságharc 163 évvel ezelőtt kivégzett tizenhárom tábornokának tiszteletére rendezett megemlékezésen 2012. október 6-án. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.