Szlovákia az irigyelt bezzegország
„Magyarországnak érdeke, hogy sikeres szomszédai legyenek, örülnie kell a szlovák gazdaság jó teljesítményének” – hangoztatta Orbán, felsorolva, hogy Szlovákiát nem érinti az eurózóna válsága, ott kétszázalékos a GDP növekedése, és az államadósság lefaragásában is jóval előttünk jár. Gazdasági értelemben a rivális északi szomszédot „Forma–1-esnek” minősítette, s mint mondta, Magyarország egy tehetséges és sikeres szomszéddal akar versenyezni.
Fico két hónap alatt immár másodszor járt Magyarországon. Akárcsak Orbán, ő is kerülte, hogy néven nevezze a kétoldalú viszonyt terhelő vitás kérdéseket. A tanácskozáson semmi sem hangzott el a kettős állampolgársággal, a komáromi magyar egyetem helyzetével vagy a Benes-dekrétumokkal kapcsolatban. Azt, hogy a magyar–szlovák viszonyt problémák terhelik, persze mindkét kormányfő elismerte – Orbán megfogalmazása szerint „Magyarország nem dugja a homokba a fejét”.
A még szorosabb gazdasági együttműködés, a két ország közötti infrastrukturális beruházások, például újabb dunai és ipolyi hidak építése azonban segítheti a konfliktusos kérdések megoldását – derült ki az egymással tegező viszonyban lévő politikusok beszédeiből. Fico felszólalásában javasolta, hogy a magyar–szlovák gazdasági fórumot emeljék még magasabb szintre, a kooperációt Pozsony és Budapest közös kormányülésen vitassa meg. A mindkét ország számára húzóágazatként szolgáló autóipar szintén sok együttműködési lehetőséget kínál.
Hasonló szerepet tölthet be szerinte az uniós kohéziós források felhasználása is. Ennek kapcsán Orbánhoz fordulva kijelentette: Szlovákiának érdeke ugyan, hogy a jövő heti EU-csúcson megegyezés szülessen a kohéziós támogatásokról, de „szolidárisak leszünk, a szlovák kormány nem fog Brüsszelben semmilyen egyéni játékot játszani”. Bírálta az EU-költségvetés nettó befizetőit, akiknél szerinte öncélú érdekeket lehet tapasztalni. Szlovákia a fejlesztéseinek 75 százalékát ugyan EU-s alapokból finanszírozza, de az uniós források fele visszajut a beruházásokban érdekelt nyugat-európai cégekhez.
Pénteki budapesti útja során Fico találkozott Mesterházy Attilával, az MSZP elnökével, valamint Bajnai Gordon volt kormányfővel, az Együtt 2014 mozgalom egyik alapítójával. Ez utóbbi minőségében Bajnai először találkozott egy Budapestre látogató európai uniós és NATO-tagállam miniszterelnökével.