Al-Aszadországában akar „élni és meghalni”
Országát Aszad a „világi gondolkodás, a stabilitás és az együttélés utolsó térségbeli bástyájaként” írta le nyilatkozatában, és mint kifejtette, egy külföldi intervenciónak Szíriában dominóhatása lenne, amely az „Atlanti-óceántól a Csendes-óceánig érintené a világot”. A külföldi beavatkozás ára tehát magasabb lenne, mint amennyit a külvilág meg tudna fizetni – mondta Aszad, majd hozzátette: – Nem hiszem, hogy a Nyugat ebbe az irányba menne, de ha netán mégis, senki sem tudja megmondani, mi történik majd utána.
Az interjú már csak azért is keltett külföldön figyelmet, mert a válság mélyülésével a szír államfő megszólalásai egyre ritkábbakká váltak az elmúlt hónapokban. A nyilatkozat elemzők szerint jelzi, hogy Damaszkusz elszántsága semmit sem csökkent azóta, hogy a harcok mindinkább érintik a főváros bizonyos lakónegyedeit, miközben a pokolgépes merényletek is egyre gyakoribbakká válnak a kormányzati és a katonai létesítmények közelében.
Csütörtökön a rezsim a legfőbb adujának számító légierőt is bevetette a főváros körül dúló összecsapásokban. A kormánypárti média állítása szerint a felkelők az elmúlt napokban megpróbáltak átfogó offenzívát indítani a főváros ellen, de ez a kísérlet kudarcot vallott. Kormányzati források tegnap arról számoltak be, hogy a hadsereg vezetői erősítést küldtek a damaszkuszi Jarmuk palesztin menekülttábor megsegítésére, ahol a lázadók a legutóbbi napokban több véres csatát vívtak az Aszad-rezsim szövetségesének számító egyik palesztin szervezet harcosaival. A Népi Front Palesztina Felszabadításáért harcosai jelentős veszteségeket szenvedtek ezekben az összecsapásokban, de az 1500 palesztin menekültnek otthont nyújtó tábor eddig nem került a lázadók kezére.
Szíria szomszédai ugyancsak fokozódó szír légi és egyéb harci tevékenységről tudósítanak. Csütörtökön például izraeli védelmi tisztviselők közölték: gránátok csapódtak be a Szíriával szomszédos, határ menti övezetbe. Tel-Aviv szerint valószínűsíthető, hogy nem szándékos támadásról van szó, hanem csupán eltévedt aknagránátokról. Törökország viszont megerősítette, hogy a szír provokációk miatt Patriot rakétákat kért NATO-szövetségeseitől a határövezet légterének megvédéséhez. Ankara tegnap azt is bejelentette, hogy a kelet-törökországi Erzurumban leszállásra kényszerítettek egy Szíriába tartó örmény repülőgépet. A humanitárius segélyt szállító gép az átvizsgálás után folytathatta útját, mivel fedélzetén a török hatóságok nem találtak fegyvereket.