Három magyar párt csap össze

A Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) saját jelöltekkel indul a decemberi romániai parlamenti választásokon, miután kudarcba fulladtak az együttműködést célzó próbálkozások. Így a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) együtt három politikai szervezet verseng majd a hat százalékra tehető magyarság szavazataiért.

A magyarországi jobboldalhoz közel álló zsebpártok összefogásának valószínűsége megnőtt, miután az MPP új elnököt választott Biró Zsolt személyében. A megegyezést korábban gátoló Szász Jenő visszalépett az október 13-i kongresszuson, néhány nappal korábban Orbán Viktor miniszterelnök felkérte őt a Nemzetstratégiai Intézet vezetésére.

A Szász visszalépése utáni első, múlt csütörtöki tárgyalást követően még az MPP és az EMNP képviselői is az álláspontok közeledéséről számoltak be, de a hétfőre kitűzött döntő találkozót már nem tartották meg.

– A küldöttség tagjait vasárnap este értesítették, hogy ne utazzanak Marosvásárhelyre, ahol eredetileg a választási együttműködésről tárgyaltunk volna – tájékoztatott Kulcsár Terza József, a polgáriak Kovászna megyei elnöke. Az MPP közleményben tudatta: sajnálattal veszi tudomásul, hogy az EMNP a függetlenséget szavatoló garanciák ellenére mereven elzárkózik az MPP színeiben való indulástól, és csak az önálló jelöltállítást tartja elfogadhatónak.

Kulcsár kifejtette: az MPP számára létfontosságú, hogy induljon a parlamenti választásokon, ellenkező esetben fennáll a veszélye a szervezet megszűnésének. A román párttörvény szerint az ügyészség kérheti a törlését a pártok jegyzékéből annak a politikai alakulatnak, amely két egymást követő országos választáson nem szerez mandátumot.

Az MPP közleménye hangsúlyozza, hogy a három politikai párt versengése veszélybe sodorja a romániai magyar parlamenti jelenlétet. Ennek ellenére Biró Zsolt elnök az MTI-nek megerősítette: pártja nagy eséllyel független jelölteket támogat a decemberi választásokon. A függetlenek esetében nincs bejutási küszöb, viszont meg kell szerezniük a választókerületükben leadott voksok 50 százalékát plusz egyet.

Az EMNP továbbra is Szász Jenő számlájára írja az „erdélyi jobboldal” összefogásának kudarcát. Papp Előd alelnök szerint a volt pártelnöknek még mindig eléggé nagy a befolyása, hogy meggátolja a választási együttműködést. A kérdésre, miként befolyásolja az EMNT esélyeit az MPP önálló jelöltjeinek indulása, Papp azt válaszolta: a Néppárt készen áll a megmérettetésre és arra, hogy megszerezzen hat képviselői és három szenátori mandátumot, elérve ezzel az úgynevezett alternatív bejutási küszöböt. A néppárt saját jelölteket állít Erdély-szerte, 40 szenátori és ugyanennyi képviselői kerületben. Papp hangsúlyozta: az RMDSZ bejutása a parlamentbe biztosra vehető.

– A 6–3-as küszöbbel és más alternatív bejutási lehetőségekkel kapcsolatos számítgatásoknak nincs semmiféle gyakorlati megalapozottságuk. A kérdés nem az, hogy bejut-e más szervezet az RMDSZ mellett, hanem hogy az RMDSZ erős vagy kevésbé erős képviselettel lesz jelen a törvényhozásban – reagált erre az RMDSZ főtitkára. Kovács Péter szerint „román érdeket szolgál a magyar pártocskák indulása” a választáson.

A főtitkár hangsúlyozta, hogy sem az MPP, sem az EMNP nem kereste meg az RMDSZ-t konkrét együttműködési ajánlattal, kizárólag a sajtó útján üzengettek a szövetségnek. – Az elsődleges számunkra most az, hogy ne a pártokkal, hanem az emberekkel fogjunk össze – fűzte hozzá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.