Cristian Sima simlis ügyei
Cristian Sima csaknem két évtizeddel később, mintha csak meg akarta volna ütni a „Soros-mércét”: eljátszotta a tulajdonában lévő brókercég teljes portfólióját. Ő maga kétmillió eurót és ugyanannyi dollárt vall be, de egyesek 70 millióról beszélnek.
Mielőtt a dühös ügyfelek elől külföldre menekült, Sima töltötte be a nagyszebeni tőzsde (Sibex) elnök-vezérigazgatói tisztségét. A részvényesek közgyűlése leváltotta arra hivatkozva, hogy nem jelent meg a munkahelyén. Ugyanaznap, múlt szerdán röppent fel eltűnésének híre. Először a lapok egyszerű szélhámosságként tálalták az ügyet. Tudni vélték, hogy Sima az általa 1997-ben alapított WBS Holding brókercég ügyfeleinek pénzével együtt tűnt el. Időközben kiderült, hogy a nagyszebeni értéktőzsde volt elnök-vezérigazgatója nem tűnt el, és nem lépett meg senki pénzével. Károsultak vannak, az elmúlt napokban egyre-másra bukkantak fel, de furcsamód egyikük sem tett feljelentést.
A rendőrség saját hatáskörben vizsgálatot indított, de elemzők szerint legfeljebb annyit állapíthat meg, hogy a volt tőzsdeigazgató játszott a börzén. A WBS Holding a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett brókercég, amely a külföldi pénzpiacokon végzett tranzakciókat a befektetők pénzével, ezért a román tőkepiaci felügyelet nem követte működését. A WBS-listán ismert személyiségek, élvonalbeli politikusok, üzletemberek neve található. Köztük van a dúsgazdag Radu Dimofte és Gabriel Popoviciu, a dizájner Irina Shrötter és Flora Nastase, valamint Catalin Predoiu, a liberális Tariceanu- és a néppárti Boc-kormány egykori igazságügyi minisztere, aki az év elején rövid ideig ügyvivő miniszterelnök volt. De Sima illusztris ügyfele volt Daniel Daianu neves közgazdász, expénzügyminiszter, a Román Akadémia társult tagja.
A sajtóban megszólaló ügyfelek azt mondják, tudomásuk volt az adóparadicsombeli cégről, de úgy tudták, hogy egy romániai vállalattal kötöttek szerződést. Radu Soviani gazdasági újságíró szerint Simát azért sem jelentették fel, mert nehezükre esik beismerni – főleg a politikusoknak –, hogy adóparadicsomokban fektettek be, azaz elkerülték a romániai adózást. A szökött bróker naponta ír a román sajtónak, tévéműsorokban szerepel. Azt állítja, Izlandon tartózkodik, és hazatér, mihelyt szert tesz annyi pénzre, hogy „rekonstrulálni” tudja az ügyfelei portfólióját. És ha már nem fél, mert megfenyegették. Nevet azonban nem árult el.
Sima leveleiből és a román sajtó oknyomozásaiból összefonódások sora bontakozik ki. Gigi Becali európai parlamenti képviselő, a Steaua labdarúgóklub nagyszájú tulajdonosa például egy tévéinterjúban elárulta, hogy Sebastian Vladescu volt pénzügyminiszter beajánlotta nála Simát, akit a hivatalban lévő tárcavezető maga el is kísért a lakására, hogy meggyőzze: legyen a WBS Holding ügyfele. Állítólag a belső hírszerzés, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) is igényt tartott a bróker szolgálataira, aki gazdasági előrejelzésekkel látta el a SRI-t. Sima szerint Daniel Daianu volt ebben az ügyben a közvetítő. A volt pénzügyminiszter nem tagadta a hírt: mindössze annyit mondott, hogy nem kellene ilyen dolgokról a nyilvánosság előtt beszélni.
Sima nem egyszerűen a szebeni tőzsde szökött igazgatója, hanem olyan bróker, aki közvetlen kapcsolatban állt a román társadalmi élet és politika prominenseivel – mutatott rá Cristian Pirvulescu a Román Rádióban. A politikai elemző szerint a Sima-ügy öt évvel ezelőtt mindössze színes hír lett volna, ma viszont, a gazdasági válság közepette sokkal nagyobb jelentőséggel bír, előtérbe helyezi ugyanis a börzespekulációk és a könnyen szerzett pénz kérdését. – Az eset rávilágít arra, hogy nem folytatható büntetlenül a „kaszinó típusú” gazdaság, amely négy éve válságba taszította a világot, és amely Romániában is egyre népszerűbb – vélekedett Pirvulescu.