Ausztria: betöréssel az első helyért
A második hely szóba sem jöhet, a nyolcvanéves Stronach a sikerhez van szokva. Cége, a Magna International Észak-Amerika legnagyobb autóipari beszállítója, versenylovai pedig rangos díjakat hoznak el. – A Team Stronach alapvetően egyszemélyes show, de a zöldek kivételével valamennyi politikai pártra veszélyes lehet. A sikeres menedzser a hagyományos politikai pártokban mélységesen csalódott, a globalizált világban nehezen boldoguló, a munkanélküliségtől, a leszakadástól rettegő rétegekből tud főként voksokat nyerni – mondta lapunknak nyilatkozva Kathrin Stainer-Hämmerle, a Karintiai Tudományegyetem politológiaprofesszora.
Szerinte a szülőhazája meghódítására, a politikai mezőny teljes átformálására készülő üzletember ügyesen lovagolja meg a közhangulatot, amely a szinte napi rendszerességgel kipattanó korrupciós ügyek miatt lényegében minden politikust csirkefogónak kiált ki. Az eredmény kétségkívül látványos, a felmérések szerint a Team Stronach egy most vasárnapi választáson akár 10-11 százalékot is kaphatna Ausztriában. A „betöréssel” elsősorban a Szabadságpárttól (FPÖ) venne el voksokat, de a nagykoalícióban kormányzó szociáldemokraták (SPÖ) és a néppártiak (ÖVP) is megéreznék a Stronach-jelenséget.
Az SPÖ jelenleg 27, az ÖVP 22 százalékon áll, a néhai Jörg Haider szakadárpártja, a BZÖ pont átlépné a parlamenti küszöböt – derül ki az ATV Österreich Trend kutatásból, amely szerint Stronachék esetleges parlamentbe kerülésével búcsút lehet mondani az Ausztriát az elmúlt évtizedekben döntően meghatározó kétpárti koalícióknak. A hagyományos politikától való különbözőséget, a csapatsport, különösen a futballhangulat érzékeltetését Stronach az olasz Silvio Berlusconitól és a Forza Italiától kölcsönözte. Mindehhez jönnek az amerikai show-elemek, az üzletember-politikus fellépését nézve egy kicsit a Disney-témaparkban érzem magam – tette hozzá Stainer-Hämmerle.
Tudatosan kerüli a konkrétumokat
A Stájerországban Frank Strohsack néven született, 1954-ben Kanadába kivándorló, ott az „amerikai álmot” megvalósító egykori kétkezi munkás nem először próbálkozik a politikával. Kanadában 1988-ban a liberálisok jelöltjeként szállt ringbe a parlamenti választáson, de rá nem jellemző módon ott és akkor elbukott. E téren sokkal sikeresebb volt a lánya. Belinda Stronach otthagyta a Magna International vezetői posztját, a konzervatívok színeiben bejutott az ottawai törvényhozásba, sőt nem egészen egy évig miniszter is volt Paul Martin kormányában.
– Minél kevesebb konkrétumot árulsz el, annál szimpatikusabb vagy az embereknek, Stronach ezt a régi politikai felismerést követi – mondta lapunknak Andreas Unterberger, a Die Presse és a Wiener Zeitung volt főszerkesztője (aki jó ideje politikai bloggerként tevékenykedik). Emlékeztetett rá, hogy a milliárdosnak nincs kiforrott politikai programja. Ahogy csapata sincs: akik most vele vannak, másodvonalbeli renegátok.
Stronach az elmúlt hónapokban több neves közéleti személyiséget igyekezett maga mellé állítani, eddig sikertelenül. Ami nem jelenti azt, hogy pénzzel, amiből bőven van neki, ne tudna magához csábítani más húzóneveket. Az önmagát a nép fiaként beállító, egyszerűen fogalmazó, a technokrata nyelvezetet látványosan kerülő Stronach gazdasági szakértelmét eddig senki sem vonta kétségbe. Kérdés persze, hogy menedzseri tapasztalatait mennyire tudná politikaira váltani, erősen autoriter stílusa mennyire illeszthető bele a demokratikus játékszabályokba. Igaz, emlékeztetett Stainer-Hämmerle, a felmérések szerint az osztrák választók 15-20 százalékában ott van a vágy egy erős, tekintélyes vezető után.
Stronach ingadozását jól mutatja az euróval szembeni cikcakk kurzusa. Néhány hónapja még a jó öreg schilling visszaállítását követelte. Miután az erősen exportorientált osztrák gazdaság hangosan felhördült, hogy Ausztria számára katasztrófát jelentene az eurózónából való kilépés, jött némi kurzusváltás. Ennek értelmében a „rendes fiúknak”, így a németeknek, osztrákoknak, hollandoknak, finneknek lenne északi eurójuk, a „rosszaknak”, a görögökkel az élükön, meg déli eurójuk. – Minél jobban belemegy Stronach a szakkérdésekbe, annál inkább kockáztatja, hogy leleplezi magát. Egy államot nem lehet úgy irányítani, mint egy háztartást vagy egy gyárat – véli Stainer-Hämmerle.
Unterberger szerint Stronachnak könnyű azzal dobálóznia, hogy drasztikusan leépíti a bürokráciát, a közigazgatási reform azonban bonyolult dolog, számos jogi és strukturális kérdést vet fel. A blogger-elemző arra is emlékeztetett: a liberális gazdaságpolitikát követő Stronach társadalompolitikai elképzeléseiről semmit sem lehet tudni. Úgy tűnik, olyan kérdés, mint például az abortusz, nem is létezik számára, azt egyszerűen magánügynek tekinti. Az új párt várhatóan 2013 elején, a karintiai tartományi választáson teszteli magát először. Kérdés, hogy Stronach meddig tudja fenntartani a felfokozott médiafigyelmet. Televíziós show-műsorokban biztosan gyakran felbukkan, ám a politikai vitaműsor nem igazán az ő műfaja. Bár a hiúság erős lehet benne, hogy a konkrét kérdésekről vívott politikai szócsatákból is győztesen jöjjön ki.