Blöffölt a tenderező pártelnök
Beigazolódni látszanak a félelmek, miszerint blöff volt az Oltchim vegyipari kombinát többségi részvénycsomagjának megvásárlására tett ajánlat. A tender múlt pénteken kihirdetett nyertese, Dan Diaconescu hétfőn nem írta alá a privatizációs szerződést a dokumentum hiányosságaira hivatkozva. – Még a nevem sincs rajta, és egész paragrafusok, mellékletek hiányoznak – magyarázta az újságíróból lett üzletember, aki az OTV bulvártévé alapítójaként tett szert országos ismertségre, mielőtt létrehozta a (róla elnevezett) nacionalista-populista Dan Diaconescu Néppártot (PPDD). Remus Vulpescu, a privatizációért felelős hivatal (OPSPI) elnöke szerint a tender nyertesének a szerződés aláírásával párhuzamosan át kellett volna utalnia a vételárat, így is bizonytalan, hogy rendelkezik-e Diaconescu az Oltchim-részvények 54,8 százalékos csomagjáért felajánlott 203 millió lejjel (45 millió euró).
A nap folyamán az ügyvédek kliensük távollétében folytatták a tárgyalást a gazdasági minisztériumban, a médiamágnás előjegyzési naplójában ugyanis egy bírósági tárgyalás is szerepelt hétfői időponttal. A 2010-ben indult büntetőperben azzal vádolják, hogy kompromittáló tévéfelvételekkel zsarolt egy polgármestert, akitől 200 ezer eurót próbált ily módon kivasalni. Egy másik büntetőperben adócsalás és pénzmosás ellene a vád. Miközben Bentley-vel furikázik, két Rolls-Royce-a, jachtja, repülője, helikoptere van, sok millió euróval tartozik az államnak és magánhitelezőknek. Tévécsatornája, az OTV ellen, amelynek révén hírnevet szerzett magának, márciusban csődeljárás indult.
A tenderfüzet szerint a vásárlónak tíz napon belül kell fizetnie, de Victor Ponta máris biztosra veszi, hogy új privatizációs eljárást kell indítani. A kormányfő már a hét végén közölte: azt szeretné, ha az Oltchimet egy tőkeerős orosz vállalat vásárolná meg. A kormányfő egyúttal figyelmeztette Diaconescut: a törvény előtt felel, ha bebizonyosodik, hogy fedezet nélküli ajánlatot tett.
Ionel Blanculescu pénzügyi elemző, volt privatizációs miniszter szerint eleve képtelenség volt feltételezni, hogy Diaconescu fizetni fog. – Miért gondolnánk, hogy bárki magára vállalja az Oltchim 705 millió euróra rúgó adósságát, amely ötnaponta egymillió euróval növekszik, és még fizetni is hajlandó ezért? Hiszen ez nem pusztán veszélyes, ez egyszerűen lehetetlen – érvelt a szakértő.
Ponta hétfőn azzal vádolta a májusig kormányzó demokrata-liberálisokat (PDL), hogy összejátszottak Diaconescuval, így próbálva leplezni „a kombinátnál elkövetett rablást”. Adriean Videanu korábbi PDL-s gazdasági miniszter cáfolta a kormányfő vádjait, egyúttal a szociálliberális (USL) kormány lemondását követelte az Oltchim magánosításának kudarca miatt. Daniel Chitoiu gazdasági miniszter, aki elismerte, hogy a fejével felel a privatizáció meghiúsulásáért, pontosította, hogy a májusig kormányzó Boc-kabinet bízta meg a magánosítás előkészítésével a Price-WaterhouseCoopers nemzetközi tanácsadó céget.
„Sajátosan román, abszurd komédiának” tartja az Oltchim körül történteket Vasile Dancu szociológus, a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) tanára. – Abszurd mindenekelőtt az, hogy a privatizációs bizottság élére azt a Remus Vulpescut állították, aki csődbiztosként vállalatok bezárásával szerzett magának hírnevet. Azután meg nyilvánvaló volt, hogy az állítólagos vásárló ajánlata nem komoly, és Diaconescunak mindössze az a célja, hogy elmondhassa: jót akart tenni a néppel, de nem hagyták – fejtegette a Népszabadságnak Dancu.
A szociológusprofesszor szerint a kormány sem törekedett a sikeres privatizációra, csupán ki akart pipálni egy kötelezettséget a Nemzetközi Valutaalap előtt. – Ha ez az abszurd karnevál bejön Diaconescunak, márpedig eddig profi szinten űzte a műfajt, a jelenleg 10-11 százalékon álló pártja akár a 20 százalékot is meghaladhatja a december 9-i parlamenti választáson – véli Dancu, aki szerint a PPDD várhatóan valamennyi párttól elvesz majd szavazatokat.
Az Oltchimnél két hete szünetel a termelés. Ha a vállalat bezár, négyezer munkahely szűnik meg egy csapásra, közvetve pedig mintegy 15 ezer állás kerül veszélybe. Az esetleges kudarc nyertesei között emlegetik Bukarestben az Oltchim régióbeli konkurenseit: a PVC-t gyártó lengyel PCC-t, valamint a magyarországi BorsodChemet is.