Szavaznak, de nem választanak
Anatolij Lebegyko, a Fehérorosz Egyesült Polgári Párt elnöke azt mondta az orosz Interfax szerint, hogy a mostani volt Belarusz történetének legrosszabb választási kampánya. Már nemcsak a gazdasági és a politikai rendszer, de a választási rendszer is teljes válságban van. Lebegyko a választásokból való kivonulást azzal is indokolta, hogy a hatalom nem tartotta be saját játékszabályait sem. Ezért az ellenzék a választások teljes bojkottjára szólít fel. Vitalij Rimasevszkij, aki korábban a Fehérorosz Kereszténydemokrata Párt elnökjelöltje volt, azt mondta: a választás bojkottja csak az első lépés, a következő a hatalom általános bojkottja lesz.
Lapunknak telefoninterjút adott Vlagyimir Nyakljajev, a Mondd ki az igazságot! Mozgalom elnöke, aki 2010-ben indult Lukasenko ellenében az elnökválasztáson is. A politikus költő a választási csalások elleni nagygyűlésre tartott, amikor „ismeretlen emberek” az utcán félholtra verték, több hónapra börtönbe csukták, majd házi őrizetbe helyezték. Nyakljajev azt mondta, hogy a társadalom amúgy is teljes érdektelenséggel kezeli a 110 tagú képviselőházat. A parlament nem hoz törvényeket, hanem megszavazza Lukasenko rendeleteit – ezért is olyan alacsony a tekintélye.
Ám Nyakljajev szerint a bojkott ellenére érvényes lesz a szavazás. Az érvényességi küszöb mindössze 30 százalék, és ezt a tekintélyuralmi rendszer kényszerrel, rábeszéléssel elérheti. A fehérorosz ellenzéki emlékeztetett arra, hogy a szavazatszámlálás ellenőrzéséből gyakorlatilag kizárták az ellenzékieket, mindössze a bizottságok egy százalékában lehetett képviselőjük, még mielőtt kivonultak volna a választásból. Mindennek tudatában vettek részt a kampányban, mert fontosnak tartották a felkészülést a 2015-ös elnökválasztásra. A politikus hangsúlyozta, hogy az ellenzékkel szemben a rezsim folyamatos erőszakot alkalmaz, most is számos politikai fogoly van börtönben.
Nyakljajev pártjának három aktivistáját a választás előtt pár nappal azért ítélték szabadságvesztésre, mert a bojkott mellett agitáltak. A rendszert gyakorlatilag nem érdekli a választás. Volga Abramova politológus szerint ezek mímelt választások. Csak azért rendezik, mert így van más országokban is. A döntések az elnöki hivatalban születnek, nem a parlamentben. Lukasenko csírájában nyom el minden ellenzéki kezdeményezést – állította. A lukasenkói rendszerben az ellenzéknek amúgy is csak az udvari bolond szerepe jár, vélte a politológus, aki korábban egyetlen ellenzékiként szavazott nemmel a minszki képviselőházban a szegényeket sújtó megszorítások ellen.
A 9,5 milliós Fehéroroszországban súlyos gazdasági válság van, az infláció elszabadult. A rendszert 4,5 milliárd dollárnyi orosz segély mentette meg. Lukasenko Kínában, Venezuelában keres gazdasági támogatást, miután világossá vált, hogy az EU a gazdasági partnerséghez, a támogatásokhoz demokratizálódást, a politikai foglyok szabadon engedését követeli.