Harlem fekete folttal
Elkezdte a rugalmas elszakadást –vélte az egyik résztvevő. Szó sincs róla, csak most fontosabb dolga akadt – mentegette Désirt egy másik fesztiválozó, és fölemlegette, hogy az 1980-as években még zenélt is a fekete fiú a l’Humanité ünnepségein. A Martinique szigetéről származó apától és elzászi anyától született, most 53 éves Harlem Désir a nyolcvanas években valóságos médiasztárnak számított Franciaországban. Filozófia szakos egyetemi hallgatóként 1984-ben megalapította és 1992-ig vezette a fiatalok tömegeit vonzó SOS Racisme (SOS Rasszizmus) jogvédő szervezetet. Egykori zenészként rockkoncerteken és tömegrendezvényeken állt ki a sokszínű Franciaországért, a – többnyire színes bőrű – bevándorlók jogaiért. A kilencvenes évek elején aztán eltűnt a francia közéletből, és erre alighanem két magyarázat adható. Egyfelől az, hogy „pártaparátcsikként” a francia Szocialista Pártban (PS) töltött be elég alacsony szerepeket, és meg kellett húzódnia az „elefántok”, a vezető pártfunkcionáriusok árnyékában. A másik ok viszont egy kellemetlen bírósági ügy volt. Kiderült róla, hogy 1986–1987-ben egy lille-i székhelyű egyesülettől 1357 eurónak megfelelő havi juttatást vett fel anélkül, hogy tényleges munkát végzett volna. A fiktív állásért később pénzbüntetésre és 18 havi felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a „fekete Harlemet”. Aki egy évvel később a PS színeiben európai parlamenti képviselő lett, s mindmáig ott ül a brüsszeli és strasbourgi parlamenti aulában.
Most visszakerülhet a médiafigyelem középpontjába. A múlt héten a Szocialista Pártot eddig vezető Martine Aubry és Jean-Marc Ayrault miniszterelnök közös közleményben a kormánypárt főtitkári tisztségére javasolták Harlem Désirt, aki eddig főtitkárhelyettesként a második ember volt. S noha a francia közvéleményt nem hozta lázba a kormánypárt élén várható őrségváltás – egy felmérés szerint a franciák alig 26 százalékát érdekli a dolog –, a párton belül kiverte a biztosítékot a jelölés módja.
A francia szocialisták az elmúlt években elsőként ültették át az Amerikából importált előválasztási szisztémát, a párt vezetőjét ilyen előválasztás keretében a teljes tagság szavazatával választották. Formailag ez most is így lesz, hiszen a 175 ezer szocialista párttagnak lehetősége lesz szavazni a jelöltekre (október 11-én), majd a két állva maradt jelölt közül megválaszthatja a főtitkárt (október 18-án). De mivel a jelenlegi főtitkár és a miniszterelnök már megtette a javaslatát, a választás formálisnak tekinthető. Martine Aubry utódjának megnevezésével le is lépett a színről, és feladatait a helyettese vette át – így a választást a legnagyobb esélyesnek kell lebonyolítania.
A napokban a Paris Match közzétette a szocialista szimpatizánsok között végzett felmérését, akiknek 72 százaléka Harlem Désirt látná szívesen a párt vezetőjének székében. Ugyanakkor pártbeli ellenfelei súlytalan, politikai bikkfanyelven beszélő vezetőnek láttatják Désirt. A legnagyobb gond mégis az, hogy a mostani „irányított szavazással” porba hullhat a demokratikus mítosz, amelyet a PS az elmúlt években oly nagy gonddal építgetett.