Romney az örvény szélén áll

Mitt Romney szerint Barack Obama szavazói „a kormánytól függenek, áldozatnak érzik magukat, és úgy gondolják, hogy az államnak kell gondoskodnia róluk”. A lekicsinylő szavakat egy privát adománygyűjtő vacsorán mondta a republikánus elnökjelölt májusban. Az akkor készült, szemcsés és nem túl jó minőségű felvételt most hozta nyilvánosságra a Mother Jones nevű liberális magazin internetes oldalán, és azonnal hatalmas botrány kerekedett belőle.

A felvételen Romney lenézően beszél az elnök szavazóiról, a választók „47 százalékáról, akik nem fizetnek adót”, akikhez nem is próbál szólni kampánya során, mert „mindenképpen” Obamára fognak szavazni. Romney szerint ők úgy érzik, „jár nekik az egészségügyi ellátás, étel, lakás, amit akartok”. Elmondta: ő a szavazók 5-10 százalékára kell hogy koncentráljon, akik „meggondoltak”.

Romney elismerte, hogy valóban ő van a videón. Egy sebtében, helyi idő szerint hétfő este tízre összehívott sajtókonferencián közölte: kiáll amellett, amit mondott. Ám elismerte, hogy „nem elegánsan” fogalmazott.

A sajtó azonnal lecsapott a kijelentésre, és nem késlekedett elmagyarázni: az, hogy az amerikaiak 47 százaléka nem fizet szövetségi adókat, nem jelenti, hogy egyáltalán nem fizetnek jövedelemadót vagy más helyi adókat. A The New York Times szerint azok, akik tényleg nem adóznak, 18 százaléknyian vannak. De ők azért nem fizetnek, mert nyugdíjasok, vagy mert olyan szegények, hogy kedvezményt kapnak, esetleg a gyerekek utáni adójóváírás miatt nem kell fizetniük.

Újabb súlyos csapás ez a Romney kampánynak, amely válságból válságba csúszik az augusztus végi elnökjelölő konvenció óta. A republikánusok remélték, hogy a háromnapos floridai esemény lendületet ad a jelöltjüknek. Csakhogy Romney népszerűsége szinte semmit sem emelkedett a rendezvény után. Obama népszerűsége viszont növekedett, és az elnök immár a hibahatárt meghaladó mértékben vezet Romney előtt.

Ezután következett az egyiptomi és a líbiai események elhibázott kezelése. Romney először a kairói amerikai nagykövetség közleményére reagált, amelyet azután adtak ki, hogy tüntetők betörtek a képviselet területére. Ebben a (Washingtonban nem jóváhagyatott) szövegben a kedélyeket próbálták hűteni a diplomaták, de a republikánus jelölt emiatt azzal vádolta meg a kormányt, hogy „bocsánatot kér” az amerikai értékekért. Egy nappal később, amikor kiderült, hogy Líbiában betörtek az amerikai követségre, s ott meghalt Christopher Stevens nagykövet és három munkatársa, Romney még mindig nem visszakozott, ugyanolyan hevesen támadta az elnököt. Nagy felháborodást váltott ki demokrata és bizonyos republikánus körökben is, hogy egy ilyen eseményt is politikai haszonszerzésre próbál felhasználni. Nem tudott hideg fejjel, elnökhöz méltóan viselkedni – szólt az általános vélekedés a sajtóban és elemzői körökben.

Sokan máris Romney „Lehman-pillanatáról” kezdtek beszélni, a négy évvel ezelőtti kampányra utalva. Akkor az elnökválasztási hajrában omlott össze a Lehman Brothers és csúcsosodott ki a pénzügyi válság, amelynek közepén a republikánus John McCain összevissza beszélt – míg Obama meg tudta őrizni hidegvérét, és államférfiként viselkedett. Sokak szerint ekkor dőlt el végleg a 2008-as verseny.

A sajtó már az arab világ tüntetéseinek rossz lereagálásában is a vesztes helyzetétől pánikba esett, zavart jelöltet látja. Kapkodást látnak abban is, hogy miután Romney hónapokig mondta azt, ha megválasztják, azonnal visszavonja az Obama-féle egészségügyi reformot, a múlt héten visszakozott. Közölte, hogy egyes részeit megtartaná. Persze a népszerűbbeket, köztük azt, amely kötelezővé tenné a biztosítók számára, hogy a krónikus betegekkel is kössenek szerződést.

Nagy vihart kavart a washingtoni Politico című lap hétfői összeállítása is, amely szerint éles konfliktusok vannak Romney kampánycsapatán belül. A lap névtelenséget kérő, de a kampányban dolgozó illetékesekre hivatkozva azt írja, a munkatársak közül sokan elégedetlenek a legfontosabb stratégiaalkotó és tanácsadó Stuart Stevens munkájával. Kollégái szerint Stevens „őrült professzornak” tűnik néha, és túl sok mindent vállal magára. Őt hibáztatják azért is, mert két konvenciós beszédet dobott vissza, majd ő maga írt egy harmadikat Romney-val együtt az utolsó pillanatban – amelyből végül kimaradt a tisztelgés a veteránok és a külföldön harcoló katonák előtt. Ezért is rengeteg kritikát kapott Romney. Stevenst okolják azért is, hogy a kampány túlzottan óvatos: nem arról szól, mit akar a jelölt és ki ő, hanem Obamát támadják folyamatosan.

Ez az egyik legerőteljesebb kritika, amelyet a The Hill című washingtoni lap szerint már a Republikánus Párton belül is megfogalmaznak Romneyval szemben: végre el kellene kezdenie részletezni, milyen lépésekkel hozná rendbe a gazdaságot és csökkentené a deficitet. A jelenlegi stratégia ugyanis veszélyes: a The New York Times legutóbbi felmérése szerint immár a választók többsége Obamát tartja alkalmasabb vezetőnek a gazdasági kérdésekben is. Eddig itt Romney mindig vezetett. A Washington Post e heti felmérése pedig azt mutatja, hogy a választók szerint még mindig Romney volna alkalmasabb a hiány csökkentésére, de egyre kisebb a közte és az Obama közti különbség ebben a kérdésben.

Romney-nak az elmúlt hetekben szinte minden lépését a vesztes elkeseredettségének tulajdonította a média. Ez pedig talán annál is fontosabb, mint a valóság. A New York Magazinenak nyilatkozó egyik republikánus stratéga szerint ennél rosszabb nem is lehetne a helyzet. Elmondta: a média szerint Romney már nem nyerhet, a republikánus elit stratégiaváltást követel, a bázis pedig sosem bízott benne igazán. „Egy önmagát gerjesztő, lefelé tartó örvény szélén áll.”

Mitt Romney nem tudott hideg fejjel viselkedni
Mitt Romney nem tudott hideg fejjel viselkedni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.