Újabb válságokat jósolnak

A román közvélemény három hétig találgatta, hogyan alakul majd a hivatalába visszatérő Traian Basescu és a menesztését kezdeményező szociálliberális (USL) kormány közötti viszony.

Az elnök augusztus 21., a sikertelen referendum végeredményének kihirdetése után először kedden, a román diplomaták éves összejövetelén lépett a nyilvánosság elé. Problematikus együttélése Victor Ponta kormányával ugyanott folytatódik, ahol július 6-án, a tisztségéből való felfüggesztésekor abbamaradt. Az állam intézményei ellenálltak a kormánykoalíció támadásainak – az elnök szerint Románia nagyköveteinek ezt az üzenetet kell közvetíteniük a külföldi partnereknek. Vagyis egészen mást, mint ami a kormány álláspontja, a szerint ugyanis az államfő menesztésére tett kísérlet július–augusztusban legitim és demokratikus folyamat volt. Basescu nemhogy nem hátrált meg, ellenkezőleg: olyan rendszer létrehozását követelte, amelynek révén közvetlen kapcsolatot tarthat fenn Románia nagyköveteivel, a külügyminisztériumot megkerülve.

A liberálisok szerint Victor Ponta túlságosan könnyen engedett a részvételi küszöböt kérő Európai Bizottságnak. (A referendum elbukott, mert a választópolgárok fele plusz egy helyett csupán 46 százalék szavazott.) Mindazonáltal elemzők szerint két hónappal a választási kampány előtt kicsi a valószínűsége a szakításnak, miként annak is, hogy a liberálisok új elnököt válasszanak Crin Antonescu helyére.

Az elnök menesztésére tett kísérlet kudarca a felmérésekben is tükröződik, ám a közvélemény-kutatásokban továbbra is toronymagasan vezet az USL. A legfrissebb felmérés szerint a kormánykoalíció támogatottsága 57,1 százalékos, miközben Traian Basescu Demokrata-Liberális Pártja (PDL) a voksok 17,8 százalékára számíthat. A PDL létrehozott egy jobboldali szövetséget is, több kisebb, egy százalék alatti párt csatlakozásával.

Az elnök hívei máris elkezdték „megjósolni”, hogy Traian Basescu nem ad újabb kormányalakítási megbízást a szociáldemokrata pártelnöknek, hiába szerez az USL abszolút többséget a parlamentben. Márpedig szinte biztos, hogy akkor újabb menesztési eljárás következik, ugyanis Traian Ba sescu ellen a júliusi felfüggesztésekor is azt hozták fel egyebek közt, hogy önkényesen értelmezi az elnök szerepét a kormányalakításban. Ilie Sarbu szenátor, a szocdemek egyik befolyásos politikusa (a kormányfő apósa) egy keddi rádióinterjúban figyelmeztette is az elnököt: az USL nem követi el még egyszer azt a hibát, hogy érvényességi küszöbbel vágjon neki egy referendumnak. Elmondása szerint a parlamentnek még a hét elején kezdődött, őszi ülésszakában átfésüli a vonatkozó jogszabályokat, különösen hogy a velencei bizottság is ellenjavallja az érvényességi küszöböt. „Ha ezt a kérdést tisztáztuk, akkor mindenki tudni fogja, Traian Basescu is, hogy nem bújhat meg többé az alkotmánybíróság döntései mögött” – mondta Sarbu.Ioan Ghise szenátor szerint a referendum érvénytelenné nyilvánítása után visszaállt a július 29. előtti állapot, amikor a parlament felfüggesztette tisztségéből az elnököt, vagyis a menesztéséről szóló népszavazást meg kell ismételni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.