Pénzért, mi másért?
– Szikra lehet a robbanékony azeri–örmény viszonyban Ramil Safarov hazajövetele és fogadtatása – mondta lapunknak Sardar Calaloglu, a parlamenten kívüli Azerbajdzsán Demokratikus Pártja (ADP) vezetője. Az ellenzéki politikus szerint sajnálatos, hogy az örmény diáktársának budapesti meggyilkolásáért elítélt tisztet hazahozatala után ünnepélyesen fogadták, de különösen az szomorú, hogy a Budapest által jóváhagyott átadást az azeri vezetés külpolitikai sikerként, „Örményország feletti győzelemként” tálalja.
– Persze bő egy évvel az elnökválasztás előtt szüksége van erre Ilham Aliyevnek, hiszen Hegyi-Karabah ügyében valódi eredményt nem tud felmutatni – jelentette ki az ellenzéki működéséért többször letartóztatott politikus. Calaloglu azonban hozzátette: túlzó volt a magyar bíróság életfogytiglani ítélete Safarov ügyében. – Nem vette figyelembe, hogy az örmények által ma is megszállt területről származik, és azt sem, hogy az áldozat gúnyolódott rajta és Azerbajdzsánon. Ilyen esetben nálunk úgy tizenöt évet kapna egy elkövető. Ennek több mint a felét leülte, így az elnöki kegyelem nem volt jogszerűtlen és méltánytalan sem. Tehát nem arról van szó, hogy a gyilkosságot nem tekintjük bűncselekménynek, hanem arról, hogy az ítéletnél nem vettek figyelembe minden körülményt – hangsúlyozta Calaloglu, megjegyezve, hogy Örményországban éppúgy kaptak azeriek megöléséért enyhe büntetéseket. Szerinte Safarov kiengedését Jereván nem jogi, hanem nemzeti alapon kritizálja.
Azt Calaloglu képtelenségnek tartja, hogy Budapesten nem számítottak Safarov amnesztiájára. – Csak a külföldi reakciók miatt küldik a jegyzékeket, de a történtek nem érhették a magyar politikusokat váratlanul – vélte az 58 éves orvos végzettségű politikus. Szerinte a magyar lépés magyarázata is egyszerű: – Pénzért, mi másért? Magyarország Görögországhoz hasonló helyzetben van, Azerbajdzsánnak viszont magas bevételei vannak földgázból és kőolajból. Azt persze nem tudom, hogy a kötvényvásárlásra végül valóban sor kerül-e – fogalmazott Calaloglu. Az ellenzéki szerint Azerbajdzsán stratégiai fekvése, nyersanyagkészletei miatt a külvilág fontos partnere, ezért sem érik komoly kifogások az ország antidemokratikus rendszerét. – Hiába nem érvényesülnek az emberi jogok, a rezsim hiába korrupt és diktatórikus, Azerbajdzsán a régió fontos szereplője – adott magyarázatot a külföldi megítélésre Calaloglu.
– Látszatdemokrácia vagyunk, és ez a legveszélyesebb – mondta a 2008-as elnökválasztás startvonalhoz nem engedett jelöltje. (Végül hat ellenjelölt indulhatott, akik összesen 11 százalékot szereztek Aliyev 89 százalékával szemben.) – Nem gyülekezhetünk, nem jelenhetünk meg a televízióban. A hatalom egy bűnszövetkezet, a demokratikus szabályok a gyakorlatban nem érvényesülnek. Rabok vagyunk, és már az is eredmény, hogy egyáltalán létezik a pártunk – nyilatkozta az ADP elnöke.