Viharos konvenció
Ennek ellenére a vihar és a késés okozhat zavarokat Romney kampányában, hiszen a konvenció hete lett volna az az időszak, amikor hatalmas médiafigyelem irányul rá, és lehetősége lett volna az egész ország előtt bizonyítani, hogy „szerethető” politikus – írja az amerikai sajtó. Ám így a pártnak meg kell osztania a híradásokat a viharral, és ügyelnie kell arra, nehogy úgy tűnjön: nem érez eléggé együtt a károsultakkal. A hírtelevíziók pedig számos riportert, akik a konvencióra érkeztek, „átirányítottak”, hogy a viharról tudósítsanak. Vannak, akik máris New Orleansba utaztak. Louisiana fővárosa ugyanis a jelenlegi előrejelzések szerint épp a vihar útjában fekszik, amely akár kettes erősségű hurrikánná is erősödhet. Az előrejelzések szerint ma éri el a várost, szinte napra pontosan hét évvel a Katrina hurrikán után.
Romney valójában nem akar szerethető lenni, nem akar a szívekhez szólni – fejtette ki a republikánus jelölt a Politico című washingtoni lapban tegnap megjelent interjújában. Elmondta: tanácsadói ez irányú nyomása ellenére sem fog ezzel próbálkozni, inkább továbbra is azt próbálja sugallni, hogy ő az, aki talpra tudja állítani az amerikai gazdaságot és leszorítani a munkanélküliséget. „Sokan vannak, akik képesek más képet sugározni magukról, mint amilyenek. De én vagyok, aki vagyok” –hangsúlyozta az interjúban. A kérdés azért merült fel, mert bár az országos közvélemény-kutatások szerint Romney és Obama körülbelül ugyanolyan népszerű, az elnököt sokkal szimpatikusabbnak, szerethetőbbnek, közvetlenebbnek látják a választók.
Romney hivatalos jelöltté nyilvánítása mellett a háromnaposra rövidült konvenció másik feladata a Republikánus Párt programjának elfogadása. Ennek szövegét már múlt héten megírták, lezajlottak a heves viták, amelyek végén egy kemény hangú, konzervatív dokumentumot fogadnak majd el. Az abortusz-, melegházasság- és bevándorlásellenes program kiáll az adócsökkentés és az állami kiadások radikális visszafogása mellett is. Ám a program nem kötelezi semmire a pártot, inkább azt jelzi, melyik csoportosulás a legerősebb az önmagát kereső párton belül.
A The New York Times helyszíni riportja szerint a hét végén a konvencióra gyülekező republikánusok abban egyetértettek, hogy kisebb állam és kevesebb adó kell, ám más kérdésekben eltérők a nézetek. Megtartotta például választói gyűlését Ron Paul, a libertariánus elnökjelölt-aspiráns. Növekvő támogatói bázisa szerint az államnak nemcsak az adózásba és az üzleti életbe nem kellene beavatkoznia, de a magánéletbe sem, így nincs ellenére a melegházasság vagy az abortusz sem. Ezzel ellentétben a náluk sokkal erősebb Teadélután-mozgalom a költségvetési fegyelem mellett társadalmi kérdésekben is konzervatív. Ez pedig a lap szerint sok republikánust is zavar, akik nem akarják, hogy egy kirekesztő, „többségében fehér, idős, férfiak dominálta” párttá váljanak. Dan Quayle egykori alelnök szerint a republikánusoknak „az a filozófiája, amit időről időre hallunk, inkább a kirekesztésről, mint a befogadásról szól. Pedig a bázist bővíteni kell, mert a demokratákhoz képest ez egy kisebbségi párt.”