Ötkarikás olvadás

Olimpiai játékokat kellett Londonnak rendeznie ahhoz, hogy a szigetországot kilenc éven át kerülő orosz elnök a brit fővárosba utazzon. Igaz, Vlagyimir Putyin múlt heti útja így sem minősült hivatalos vizitnek, bár négyszemközt tárgyalt David Cameron brit kormányfővel.

Moszkva és London viszonya sosem volt felhőtlen. Putyin hatalomra kerülése után a politikai kapcsolatban főleg a szigetországba menekült kegyvesztett orosz politikusok befogadása okozott feszültséget. Elsősorban Borisz Berezovszkij oligarcha, aki nemcsak a Jelcinéra erős embere volt, de sokak szerint szerepet játszott Putyin hatalomra juttatásában is.

David Cameron (jobbra) a Downing Street 10.-ben üdvözli Vlagyimir Putyint
David Cameron (jobbra) a Downing Street 10.-ben üdvözli Vlagyimir Putyint

No meg Ahmed Zakajev, az 1990-es évek szeparatista csecsen kormányának kvázi külügyminisztere londoni menedéke volt szálka Moszkva szemében. 2006 nyarán a G8-ak szentpétervári találkozóján Putyin – a Zakajevnek nyújtott brit védelem miatt – a terrorizmus támogatásával vádolta meg Londont. (Nagy-Britanniától több mint húsz orosz állampolgár kiadatását várja Moszkva, eddig egyre sem került sor.) Novemberben aztán jött Alekszandr Litvinyenko, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat egykori tisztjének londoni meggyilkolása. A polóniumos mérgezést a britek szerint Andrej Lugovoj követte el, akit azonban Moszkva nem adott ki. A kapcsolatot ezután brit diplomaták kiutasításával színesített moszkvai kémügyek és a Bri tish Council orosz irodáinak bezáratása tette még feszültebbé. Igaz, az orosz oligarchák mégis otthon érzik magukat Londonban, elég a Chelsea-t birtokló Borisz Abramovicsra vagy az Arsenalt megvásárló Aliser Uszmanovra utalni.

Bár a BP-konszern stabilitását főként épp oroszországi kőolajkészletei adják, a kereskedelmi kapcsolatok mégis visszafogottak. (Orosz sértődéshez vezetett az is, hogy a Gazprom angliai bevásárlását megfúrta London, amikor nem járult hozzá a Centrica brit gázszolgáltató orosz kézbe adásához.) A két ország éves áruforgalma csupán 21 milliárd dollár, szemben az orosz–német reláció 72 milliárdjával. Putyin a Cameronnal való találkozó után optimistán nyilatkozott: szerinte pár éven belül az áruforgalom eléri az 50 milliárd dollárt, és szorosabb lesz az orosz–brit energetikai együttműködés is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.