Egy magyar cég nyert tendert a londoni olimpiára
Az ilyenkor szokásos információk és találgatások hangolják a közvéleményt a játékokra: lehetőleg minden az utolsó pillanatban derüljön ki. Mit tesz most, s majd az olimpia alatt a királynő, hol áll majd Vilmos és Katalin, amikor London utcáin futnak a lánggal, s persze hogy kik futnak a lánggal, s ki lesz az, aki majd az Olimpiai Stadionban takarékról nagyra állítja a lángot? A média kezdi azt sugallni, hogy a britek egyre pozitívabban állnak a játékokhoz. Eddig pedig azért voltak negatívak – s ez már Boris Johnson főpolgármester véleménye –, mert izgultak. S ami mindent tarol Nagy-Britanniában, s igazi változást hozott: kisütött a nap.
Amiben egyelőre már mi, magyarok is mérleget vonhatunk: az olimpiai játékok beruházási nagyüzemében a korábbi évekhez hasonlóan az itthoni vállalkozások nem szerepeltek valami fényesen. Egyetlen cég volt képes tendert nyerni: a Polaritás-GM Kft. Ők az evezős és kajak-kenu versenyek pályajelölő rendszerét építették. Sokat nyomott a latban, hogy megfelelő referenciájuk volt: már Athénben és Pekingben is ők végezték ezt a munkát. Munkájuk már egy évvel ezelőtt, a tesztversenyeken vizsgázott, így kis túlzással ők már Rio de Janeiróra koncentrálnak. A cégnél egyébként nem nagyon értik, miért nem igyekeznek más magyar vállalatok, főképp építőipari cégek az olimpiákra. Ők maguk is noszogattak néhányat korábban, s úgy látják, akár rajtuk keresztül is el lehet jutni ebbe a világba. Az olimpiai beruházásokban részt venni ugyanis rendkívül jó referencia mindenfelé, s egy-egy vállalat akár a hosszú távú jövőjét is megalapozhatja evvel.
A Polaritás-GM Kft.-nél gondolkodnak egy inkubátorház létrehozásán, amely a sporttal kapcsolatos rendezvényekre való technológiák szállítására készítene fel. Az a véleményük ugyanis, hogy vannak olyan hazai technológiák (s nyilván ezt előállító vállalatok), amelyek magasabb szintűek, mint amilyenekkel akár most, Londonban érvényesülnek mások.
A londoni olimpia tényleges költségei a jelek szerint jelentősen meghaladják azt, amit eredetileg becsültek. Amikor a pályázati dokumentumokat készítették, még csak 2,4 milliárd fontról beszéltek, a brit parlament számvevő bizottsága azonban már 11 milliárdnál tart. Ebben természetesen nincsenek benne azok az infrastrukturális beruházások, amelyek ugyan az olimpia miatt kerülnek sorra most, de mégsem kapcsolódnak közvetlenül a sporteseményekhez. Ha ezeket is figyelembe vennénk, akkor egyes források szerint már 24 milliárd fontnál tartanánk.