Lövés a Villám fejébe

Lengyelországban lassan egy hónapja nem nyugszanak a kedélyek, sokan firtatják, miért halt meg Slawomir Petelicki dandártábornok, a híres és titokzatos lengyel kommandós egység, a GROM alapító-parancsnoka. Többen kijelentették a nyilvánosság előtt: egy olyan férfiú, mint a dandártábornok, nem lehetett öngyilkos.

Az biztos, hogy a hatvanhat éves korában elhunyt Petelicki nem hagyott maga után semmilyen búcsúlevelet, ami megerősítené az önkezűségre vonatkozó rendőrségi állítást. A nyugalmazott generális holttestét a varsói lakóházának teremgarázsában találták meg. Fejsebbel, más sérülése nem volt. Toxikológiai vizsgálatot is elvégeztek a holttesten, az eredményeket még nem hozták nyilvánosságra.

Az ügyészség jelenleg az öngyilkosságra való kényszerítés gyanúja miatt nyomoz. A nyomozás megkezdését feltehetően a tábornok halálával kapcsolatos sajtóhírek, illetve politikai találgatások okozták. – Ő is rajta volt a főbelövendők klubja tagsági listáján – jelentette be sietve Jaroslaw Kaczynski volt jobboldali kormányfő. Mint mondta, már a tábornok halála előtt közölte ezt vele egy „jól értesült személy”. A „személy” később jelentkezett, s elismerte: valóban beszélt erről Kaczynskivel. Arról is tájékoztatta, hogy szerinte azok lehetnek a listán – beleértve az amúgy is üldözési mániától szenvedő politikust –, akik túl sokat tudnak a rendszerváltás körülményeiről.

Petelickinek valóban változatos életrajza volt. Pályáját 1969-ben a lengyel belügynél kezdte hírszerző tisztként. Négy évvel később már kulturális és sajtóattasé New Yorkban, 1975-ben ugyanott a lengyel emigráció ügyeivel foglalkozó alkonzul. Az 1980-as években a stockholmi lengyel nagykövetségen kapott fedőfunkciót, 1987–88-ban a külföldi kémelhárítás helyettes vezetője. A rákövetkező évben a külügyminisztériumba vezénylik, ahol ő felel a külföldi lengyel diplomáciai képviseletek biztonságáért. 1990-ben az első öbölháború alatt a lengyel kommandósok végrehajtanak egy bravúrt: kivisznek Bagdadból hat amerikai ügynököt. Feltehetően Petelicki alezredesnek is volt ebben szerepe, mert a rákövetkező években részesül az USA hálájában. Az Egyesült Államokban kap kiképzést más tisztekkel együtt. A kiképzés célja a jövendő, külföldön is bevethető kommandós egység létrehozása.

Peteklicki szervezte meg a GROM rövidítésű alakulatot a lengyel belügyi tárca keretében. Grom lengyelül villámot jelent, de ez egyben rövidítés is: a hadműveleti-harcászati bevetési csoport lengyel megfelelőjének kezdőbetűiből áll össze. Az alakulat egyik első feladata az volt, hogy biztosítsa az Oroszországból kivándorló zsidók lengyelországi tranzitját. A GROM ugyanakkor részt vett az elmúlt húsz év háborúiban is. Bevetették őket a volt Jugoszlávia területén, Haitin, Irakban és Afganisztánban is. Petelicki egy interjújában azzal dicsekedett: a kommandó majd ötszáz bevetésében egyetlen embert sem veszített.

Az alakulatnak és a tábornoknak kiváló sajtója volt Lengyelországban. Petelicki egészen 1999-ig vezette a GROM-ot. Ekkor azonban a hatalmon lévő jobboldali kormány pénzügyi visszaélésekkel vádolta meg. Feltörték az irodai széfjét, de semmit nem tudtak rábizonyítani. Négy évvel később nyert a bíróságon is. A tábornok közben alakított egy biztonsági magáncéget volt munkatársaiból. Arról nincsenek nyilvános források, kaptak-e állami megbízásokat. Az elmúlt években megpróbálta magát visszaverekedni a hatalom közelébe. Kevés sikerrel: sem a Kaczynski ikrek által vezetett jobboldali nacionalisták, sem a kormányzó liberális-konzervatív PO nem tartott igényt a tanácsaira. A szmolenszki repülőgép-katasztrófa után azt követelte Donald Tusk miniszterelnöktől, váltsa le a védelmi minisztérium teljes vezetését, a nyomozásra pedig kérje fel a NATO-t.

Petelicki rejtélyes halála után többen tudni vélték, hogy családi problémái is voltak, felesége állítólag válni akart. Egyesek azt állították, kezdődő Alzheimer-kórja volt a tábornoknak. Lengyelországban hasonló misztikus esetekben azonnal összeesküvést kiáltanak. Slawomir Petelicki ügyében is így lett: a tábornoknak, aki életének nagyobb részében a kommunista rendszer funkcionáriusa volt, a rendszerváltás után sorozatos konfliktusai voltak a nacionalista jobboldal politikusaival. Most ezek állítják, hogy titokzatos erőknek állt az útjában. 

Slawomir Petelicki
Slawomir Petelicki
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.