Annan: Megállapodtam Aszaddal
Megbízatása kezdete óta Annan ezúttal harmadszor látogatott Damaszkuszba, és szóvivői közlés szerint hétfőn „nagyon őszinte és konstruktív” véleménycserét folytatott a szír államfővel. A két politikus szükségesnek mondta az erőszakos cselekmények lezárását és a rendezéshez szükséges eszközök felkutatását. Annan állítása szerint Aszad elkötelezettnek mondta magát a hatpontos rendezési terv végrehajtása mellett, és úgy ítélték meg, hogy ezt „a jövőben az eddiginél hatékonyabban kell megvalósítani”. – Most ugyan elhagyom Szíriát, de a megkezdett párbeszédet folytatni fogjuk – jelentette ki Annan. Hozzátette: a megállapodásokat ismerteti a szír ellenzék képviselőivel, és reményét fejezte ki, hogy a Szír Nemzeti Tanács támogatja majd a rendezés előmozdítását.
A szír ellenzék azonban a jelekből ítélve nagyfokú gyanakvással viszonyul Annan most véget ért damaszkuszi látogatásához. A Szír Nemzeti Tanács tegnapi közleményében már azért is bírálta Annant, hogy a diplomata olyan időpontban ült le tárgyalni a „rezsim jelképével”, amikor az országban különösen véres megtorlásokat követnek el a kormányzat erőszakszervei. Ráadásul az ellenzék szerint érthetetlen, hogy Annan hajlandó Bassár el-Aszadhoz látogatni, miközben nem vett részt a Szíria Barátai nevű országcsoport múlt hét végi párizsi konferenciáján. Az ellenzék egyidejűleg ismét elítélte Moszkva Szíria-politikáját, azonban azt is megerősítette, hogy a közeli napokban küldöttséget meneszt az orosz fővárosba.
Bassár el-Aszad a damaszkuszi Annan-látogatás kapcsán magabiztos nyilatkozatokat tett. A párizsi nemzetközi konferencia záróokmányában követelt távozásáról szólva hangoztatta, hogy „egy elnöknek nem szabad elfutnia a nemzeti kihívások elől, és mi éppen egy nemzeti kihívással nézünk szembe”. Tévényilatkozatában Aszad kijelentette, hogy a nép többsége őt támogatja, Szaúd-Arábia és Katar azonban fegyverekkel látja el a „terroristákat”, Törökország pedig logisztikai támogatást nyújt nekik. Aszad egyúttal élesen bírálta Washingtont, mivel szerinte Amerika azon dolgozik, hogy „ne legyen sikeres a béketerv végrehajtása”. A londoni központú szír emberjogi megfigyelőközpont adatai szerint hétfőn 31 ember vesztette életét az országban erőszakos cselekmények következtében. A leghevesebb összecsapások Homsz és Kusseir városokban voltak. Az előbbi településen a hadsereg lakónegyedeket bombázott, és jelentős károk keletkeztek a városközpontban. Kusseirt már három hónapja próbálja ellenőrzése alá vonni a hadsereg, a katonák hétfőn is több negyedben igyekeztek állásokat kiépíteni. Szemtanúk szerint tegnap harcok robbantak ki a Jordániával határos övezetben is. Az ellenzék pedig arról tudósított, hogy hétfőre virradóan összecsapások rázták meg a szír főváros egyik központi negyedének számító Abbassidest is.