Kövérnek már nem fontos a Nyirő-temetés?
Bunta szerint bármikor kiállítható újabb igazolás, ha a szervezők ezt kérik. – Én azon csodálkozom,hogy mostanáig nem jöttek – válaszolt a polgármester a kérdésre, hogy az adott körülmények között megtartható-e a temetés, amely május végén diplomáciai botrányba torkollt. Pünkösd vasárnapján Székelyudvarhelyen végül nem temették el az író hamvait, csupán ökumenikus áhítatot tartottak az emlékére.
Bunta elmondta: emberileg és közéleti vezetőként is folytatni szeretné a pert, mert meg van győződve arról, hogy hivatala helyesen állította ki az igazolást. Fellebbezni csak akkor fog, ha az nem jelent akadályt Nyirő újratemetésében. – A mi álláspontunk következetes. Amennyiben Nyirő temetését megfelelő körülmények között szeretné valaki megszervezni, amennyiben beadnak hozzánk egy megfelelően összeállított iratot, mindenféleképpen támogatjuk, hogy Nyirő hamvai minél hamarabb végső nyugalomra térhessenek.
Ez volt az álláspontunk az elejétől. Nem akadályozzuk, hanem támogatjuk ezt az ügyet, és ez nem változott – tette hozzá. Ezt azért is fontosnak tartja hangsúlyozni, mert úgy érzi, hogy „egy ötödrendű papír miatt vitte el a balhét”. – Ha igazolás nélkül temet valaki, megbüntetik kétszáz lejre, a hamvak tartását és újratemetését illetően pedig joghézag van, tehát nyugodtan el lehetett volna temetni Nyirőt.
De itt arról szólt a történet, hogy a Kövér-féle csoport is és a román kormány is talált egy indokot, miért nem lehet megtartani az újratemetést – vélekedik Bunta Levente. A polgármester szándékosságot sejt a hivatalához benyújtott kérés fordítási hibái mögött is: a dokumentumban hol Józsefként, hol Joséként szerepelt az író neve, a május 22-i hamvasztásról szóló igazolás pedig május 11-i keltezésű. A román miniszterelnök egy korábbi interjúban nem adott egyenes választ a Népszabadság arra vonatkozó kérdésére, hogy kormánya egyetértene-e Nyirő családi körben történő újratemetésével. Azt mondta: ha új megkeresés érkezik a hatóságokhoz, azzal kapcsolatban majd újra állást foglalnak. Viszont lapunk több bukaresti forrásból is úgy tudja, hogy a román hatóságok nem fogják megakadályozni Nyirő újratemetését, ha a szervezők „kegyeleti aktusként közelítik meg az ügyet”.
Bunta Levente szerint a május 27-i rendezvényhez rosszul fogtak hozzá – nagy felhajtással, választási kampányban, amit a román fél nem vett jó néven. Ezért két hete levélben fordult Kövér László házelnökhöz, mint a Nyirő-temetés főszervezőjéhez, és kérte, hogy az Országgyűlés Hivatala adja át a székelyeknek a temetés jogát, vagy pedig bízzanak meg közösen egy „megfelelő hírű” szakmai szervezetet, amely képes politikai felhangok nélkül lebonyolítani a Nyirő-temetést. Jelenleg a romániai szervezésért a Szász Jenő vezette Székelyudvarhelyért Alapítvány felel. Szász vezeti a Magyar Polgári Pártot (MPP) is, amelynek Kövér a tiszteletbeli elnöke.
Lapunk úgy tudja, az alapítvány gyakorlatilag egyet jelent az MPP elnökével, miután a kuratórium jeles tagjai, köztük Kovács Sándor római katolikus főesperes, „lemondottnak nyilvánították magukat” a botrányos újratemetési kísérlet előtt. Kövér László hivatala nem válaszolt Bunta Levente megkeresésére, a romániai szervezéssel megbízott Szász Jenő álláspontját pedig hiába próbáltuk megtudni, többszöri hívásunkra és üzenetünkre sem válaszolt. Korábban az MTI-nek nyilatkozva sürgette Buntát, hogy „állítson ki egy hibátlan igazolást”, ám az időközben eltelt tíz nap alatt hivatalos kérelmet nem nyújtott be. A tétovázás azzal függhet össze, hogy ősszel parlamenti választások lesznek, amelyen az MPP is indulni készül. (Négy éve a párt nem indított törvényhozási jelölteket.)
– Mi elsősorban az írót láttuk magunk előtt, amikor megpróbáltuk egyféleképpen rendezni ezt az ügyet –idézi fel Bunta Levente, hogy két éve az RMDSZ tűzte napirendre az író hamvainak hazahozatalát. A polgármester bensőséges és méltóságteljes újratemetést akar, politikai felhangok nélkül. – Azt hiszem, hogy egy kegyeleti aktust nem a felhajtásnak kell jellemeznie, pláne a történtek után – fűzte hozzá.