„Kenőcspénz” a volt elnöknek?
Mármint azzal a hírrel, hogy a francia rendőrség kedden házkutatást tartott a volt köztársasági elnök rezidenciáján, illetve irodájában, sőt, még felesége, Carla Bruni-Sarkozy párizsi villájában is. Mindezt a házaspár távollétében tették, akik hétfőn kanadai nyaralásra utaztak.
A jelek szerint folytatódik a L’Oréal-botrány, azaz Liliane Bettencourt (képünkön), a kozmetikai cégbirodalom örökösnőjének pénzügyeiről továbbra sem száll le a francia rendőrség. Komoly fordulatot hozhat az ügyben, hogy Nicolas Sarkozy az elnökválasztásokkal együtt az immunitását, azaz a büntethetetlenségét is elveszítette, úgyhogy amennyiben bebizonyosodik a vele szembeni gyanú, még börtönbüntetést is akaszthatnak a nyakába.
Az ügy évekre nyúlik vissza, amikor is Franciaország leggazdagabb asszonyának tartott Liliane Bettencourt és lánya között jogi vita pattant ki Európa egyik legmesésebb vagyonának birtoklásáért. A családi viszály alaposan eldurvult, olyannyira, hogy illegálisan készített magnófelvételek kerültek a párizsi lapok szerkesztőségeibe, és az újságok hetekig csemegéztek belőlük. A felvételek alapján, illetve Bettencourt vagyonkezelő cégének könyvelője által a rendőrségen tett vallomása nyomán azt feltételezik, hogy a 2007-es elnökválasztási kampány során Sarkozy – törvénytelen módon – pénzügyi támogatást kapott a L’Oréal főnökasszonyától. A könyvelő ugyanis azt vallotta, hogy 2007 elején több esetben neki kellett kivennie a bankból készpénzt, és annak is szemtanúja volt, hogy a Bettencourt család vacsoravendégei közül többen – köztük Sarkozy – tömött borítékkal a zsebükben távoztak a villából.
A későbbi államfő ellenben – még hivatalban lévő elnökként – tiltakozott a kenőpénz gyanúja ellen, és azt nyilatkozta, hogy életében egyszer járt Liliane Bettencourt otthonában. Mégpedig 2007 februárjában, amikor is találkozott a nagyasszony azóta elhunyt férjével, André Bettencourtral. Ekkoriban Sarkozy már elnökjelölt volt, minden lépését szemmel tartották a védelmére kirendelt rendőrtisztek, nehezen elképzelhető, hogy tömött borítékokkal grasszált volna.
A gyanú szerint nem is ő, hanem a francia kormánypárt és Nicolas Sarkozy 2007-es elnökválasztási kampányának egykori pénztárnoka, későbbi pénzügy-,majd munkaügyi miniszter, Eric Woerth vehette át a szóban forgó pénzt, aki ellen a bordeaux-i ügyészség februárban már vádat is emelt. A gyanú szerint Woerth pártpénztárnokként a leggazdagabb francia adófizetőktől, többek között Bettencourttól is rendszeresen vett át készpénzt, és ezzel elkövethette az illegális párt-, illetve kampányfinanszírozás bűncselekményét. Ha a vád bebizonyosodik, a volt minisztert akár tíz év börtönnel és 150 ezer euró pénzbüntetéssel sújthatják. A kilencvenes évek óta ugyanis a pártfinanszírozást szigorúan szabályozzák Franciaországban. Magánszemély egy pártnak évente maximum 7600 eurót, egy jelöltnek pedig 4600 eurót adományozhat.
Franciaországban nem ritka, hogy magas rangú állami tisztviselőket illegális pártfinanszírozással vádolnak meg. Jacques Chirac volt államfő hasonló ügyben tavaly állt bíróság előtt, egykori miniszterelnökének, Alain Juppének pedig csaknem kettétört a politikai karrierje a gaulle-ista tömörülés, az azóta az Unió egy Népi Mozgalomért (UMP) párttá alakult egykori RPR törvénytelenségei miatt.