Clinton: Aszadnak távoznia kell
Találó William Hague brit külügyminiszter értékelő mondata: „Azt hiszem, az eredmény egy lépés előre, csak egy lépés, de mégis egy lépés a legrosszabb elkerülésére.” Az ENSZ BT öt állandó tagja – az USA, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia – külügyminiszterei, valamint a térségben érintett Törökország, Kuvait, Katar, valamint Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Nabil Elaravy, az Arab Liga vezetője és Catherine Ashton, az EU külpolitikájának irányítója vett részt a tanácskozáson, amelyet Kofi Annan, a világszervezet volt főtitkára, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja hívott össze.
Annan korábbi hatpontos rendezési, egyben tűzszüneti tervének kudarca – az Aszad-hű hadsereg és a kívülről, főleg Szaúd-Arábiából és Törökországból támogatott felkelők közötti fegyveres összecsapások elmérgesedése –miatt állt elő az átmeneti kormány alakításának ötletével. Annan Genfben azt mondta, az idő sürget, a válságot békés párbeszéddel és tárgyalásokkal kell megoldani, ami szabad választásokhoz vezet.
Néhány napja a londoni The Guardian meg nem nevezett brit forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a hatalmat három évtizeden át gyakorló Szaleh jemeni elnök „arcvesztés nélküli” távozásához hasonló megoldást kíván a Nyugat ajánlani Aszadnak. Ám a genfi tanácskozás bebizonyította, hogy Moszkva – a szíriai rendszer első számú támogatója és fegyverszállítója – nem volt hajlandó a megegyezés szövegében említést tenni Aszadról, nemhogy távozása kikényszerítéséről.
Az eredeti szövegtervezetben még az szerepelt, hogy a kormányban nem kaphatnak helyet olyanok, „akiknek a részvétele aláásná az átmenet hitelességét, s ellehetetlenítené a megbékélést”. Ehelyett a Lavrov orosz külügyminiszter által is elfogadott végső szöveg „a kölcsönös megegyezés alapján” alakuló átmeneti kormányt említi. Lavrov elégedettségét fejezte ki, amennyiben szerinte a döntő pont az volt, hogy nem lehet rákényszeríteni egy folyamatot Szíriára. Yang Jiechi kínai külügyminiszter szerint sem diktálhat a külföld politikai megoldást a szíriai embereknek.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerint viszont az elfogadott szöveg egyértelmű üzenet Aszadnak, hogy le kell mondania. Újságírók előtt nyomatékosította: a genfi tárgyalás végleg elutasította azt a feltételezést, hogy „olyanok maradhatnak hatalmon, akiknek vér tapad a kezükhöz”. Laurent Fabius francia külügyminiszter Clintonhoz hasonlóan úgy értékelte a megállapodást, hogy az ellenzék nem fogja elfogadni Aszad részvételét az átmeneti kormányban.
Fabius vasárnap bejelentette, hogy július 6-án Párizsban a szíriai ellenzék különböző frakcióinak több mint száz részvevőjével „egyesült frontot” alakítanak segítendő az Annan-terv megvalósítását. (Egyelőre nincs hír arról, hogy Moszkva vagy Peking részt venne a párizsi találkozón.) Kofi Annan szerint is a szíriaiak, akik keményen harcolnak azért, hogy beleszólásuk lehessen, kik kormányozzák az országot, aligha választanak olyanokat, akik véres kézzel vezetnék őket.
Megfigyelőket idézve a Reuters vasárnap azt jelentette: szinte kizárt, hogy az USA és más nyugati hatalmak bármiféle készségre vagy rugalmasságra számíthatnak a szíriai rezsim részéről, hiszen Aszad következetesen „terroristákat”, így külföldi terroristákat tesz felelőssé a kialakult hadiállapotért. Ugyanakkor Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő szerint a genfi tárgyalás azt is bizonyította áttételesen, hogy a szír ellenzék célja sem a tárgyalás, hanem Aszad elűzése.
A találkozó nagy gyengesége egyébként is az volt, hogy sem a szíriai kormányt, sem a válságban érintett iráni, illetve szaúdi vezetést nem hívták meg. Nógrádi szerint a BT öt állandó tagja a hogyan tovább kérdéseiben alapvető eltéréseket mutat, miközben a fegyverek változatlanul érkeznek a szemben álló szíriai felekhez. Becslések szerint 10-14 ezer életet követelt eddig a szíriai polgárháború, s az áldozatok nagy többségéért Aszad rendszere, hadserege és milíciája a felelős.
A genfi tárgyalással egy időben, szombaton állítólag harmincan vesztették életüket Damaszkuszban, amikor bombatalálat érte az egyik felkelő temetésére összegyűlteket. A hadsereg vasárnap is ágyúkkal és légierővel támadta az ellenzéki erőket a fővároshoz közeli Doumánál, miként Homsz, Idlib és Deir al-Zor körzetében. Ankara közben hat F-16 vadászgépét küldte a szíriai határ közelébe, válaszként szíriai helikopterek megjelenésére.